18. února 2011 11:48 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bárta už ví kolik bude chtít od bohatých řidičů na pokutách: 150 tisíc

Vít Bárta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vít Bárta | foto: ČTK

PRAHA Chystaná novela zákona o pozemních komunikacích možná bude obsahovat i překvapení pro tisíce profesně úspěšných obyvatel Česka. Kontroverzní plán ministra dopravy Víta Bárty na udělování pokut podle hrubého příjmu řidiče už totiž nabývá konkrétnějších obrysů.

Na včerejším semináři Ministerstva dopravy věnovaném právě novele zákona Bárta uvedl, že nejbohatší řidiči by u závažných provinění mohli platit 78 až 150 tisíc korun.

Čtěte více:

Řidiči by podle informací deníku Právo měli být rozděleni do tří pásem. Lidé s hrubým měsíčním příjmem do 60 tisíc korun by za přestupky platili od 25 do 50 tisíc Kč. V druhém pásmu by osobám vydělávajícím 60 až 150 tisíc hrozila pokuta 51 000 až 100 tisíc. Nejvíce si však připlatí Češi s příjmem nad 150 tisíc. Ti si v případě vážného přestupku budou muset připravit 78 až 150 tisíc korun.

"Je nutné dosáhnout, aby pokuta byla pro každého řidiče citelná, a to dnes není. Pro toho, kdo bere měsíčně 8000 Kč, je pětadvacetitisícový postih doslova likvidační. Naopak bohatý člověk se tomu jen usměje, protože je to pro něj cena večeře," zdůvodnil nutnost vyšších postihů pro Právo dopravní expert Věcí veřejných Stanislav Huml.

Otázkou však je jestli se VV podaří prosadit své návrhy ve vládě a posléze v parlamentu. Premiér Petr Nečas totiž už opakovaně označil tento nápad ministra dopravy za nesmysl. "Vládě tedy budu muset předložit několik variant a neomezovat se jen na jednu, která je teď na stole," prohlásil na včerejším semináři Bárta.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!