16. listopadu 2010 15:17 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bárta zlobí kamioňáky - chce snížit poplatky za koleje

Vlak | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak | foto: Shutterstock

PRAHA Ministr dopravy Vít Bárta chce příští rok - v krátké době podruhé - snížit poplatek za použití kolejí u nákladní železniční dopravy. Ministr to řekl dnes na Žofínském fóru. První snížení poplatku s platností od ledna oznámilo ministerstvo už v pondělí. Snížení poplatku příští rok by zřejmě platilo od ledna 2012.

"Příští rok znovu snížíme ceny, alespoň trošičku," řekl dnes ministr s tím, že cílem je dále podpořit přesun zboží ze silnic na železnice. Budoucnost je podle ministra v takzvané kombinované dopravě, kdy zboží při přesunu využije kamiony i nákladní vlaky.

Prvním snížením by měli nákladní dopravci ušetřit příští rok zhruba 11 procent poplatku, u ČD Cargo jde o 270 milionů korun. Jak připomněl Bárta, železnici by mělo prospět i zvýšení mýtného na dálnicích o čtvrtinu, stejně by mělo mýtné růst i od roku 2012.

Čtěte více:

Ministr se dnes opakovaně dostal do křížku se sdružením nákladních silničních dopravců Česmad Bohemia. Zatímco podle Česmadu dopravci po zvýšení mýta musejí zvýšit cenu za přepravu, podle Bárty zdražení není nutné.

Ministr připomněl, že majitelé kamionů dostanou od státu příští rok 300 milionů jako dotaci na zvýšení konkurenceschopnosti, například školení řidičů. "Česmad může sám expandovat na železnici," uvedl ministr.

Spolu se snížením poplatku pro ČD Cargo oznámil ministr v pondělí zvýšení platby za použití kolejí pro osobní dopravu. Jen České dráhy to bude stát příští rok navíc 270 milionů, letos ČD zaplatí za použití kolejí 1,4 miliardy korun.

ČTK, Lidovky.cz