13. srpna 2010 9:12 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bártovo řešení: dálnice se budou stavět dál. Na úkor železnic

Ministr dopravy Vít Bárta  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Vít Bárta | foto: ČTK

LIBEREC Ministr dopravy Vít Bárta dnes v Liberci veřejnosti a stavebním firmám představí seznam silničních staveb, kde se kvůli nedostatku peněz zastaví práce.

Bárta dnes pravděpodobně oznámí, že ve stavbě dálnic se bude pokračovat. V pondělí Bárta zastavil všechny stavby na železnici. Ve stavbě dálnic se tak bude zřejmě pokračovat právě na úkor budování železnice.

"Fyzicky odjedou bagry nakonec jen od čtyř staveb," cituje MF DNES Bártu. Podle listu je jisté například pokračování stavby dálnice D8. Právu důvěryhodný zdroj řekl, že "ze čtyř staveb ze šestnácti odjedou bagry a projekty, které letos měly být započaty, se nezahájí".

Nedokončené prý zůstanou vedlejší stavby, jako jsou některé přivaděče. Také Hospodářské noviny píšou o pokračování výstavby dálnic, a to s odvoláním na poslance ze sněmovního hospodářského výboru, s nimiž ve čtvrtek Bárta jednal.

"Pan ministr říkal, že nemusí zastavovat žádné dálnice, protože bude mít peníze za staveb, které zastavil na železnici," řekl tomuto listu poslanec Martin Pecina (ČSSD).

Bez slev to nepůjde

Zda a kde se případně bude stavět dál, bude ale zcela jasné až po dnešní Bártově tiskové konferenci v Liberci. Ohroženo je na pět desítek projektů.

Dříve avizoval, že se zastaví ty, u kterých stavební firmy nenabídnou žádné slevy. Firmy v úterý přispěchaly s plánem jak ušetřit šest miliard korun na projektových změnách.

Z plánů lze prý například vypustit protihlukové stěny, cyklostezky nebo přechody pro zvěř. To vzápětí kritizovalo sdružení ekologických organizací Dopravní federace.

Stavby za 200 miliard

Ředitelství silnic a dálnic nyní staví na pět desítek dopravních projektů, dalších 90 staveb je ve stavu "před zahájením". Rozestavěny jsou projekty v celkové hodnotě 200 miliard korun, z toho 120 miliard už bylo investováno.

Kromě dálnic jde také o obchvaty menších měst a obcí, které mají významně zlepšit životní podmínky obyvatel.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz