13. března 2011 17:19, aktualizováno  20:16 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bártovy cedule ukáží: Tady stavěla silnici Skanska, musíme ji opravit

Ministr dopravy Vít Bárta při rozhovoru pro LN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Vít Bárta při rozhovoru pro LN. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Ministr dopravy Vít Bárta chce zvýšit tlak na stavební společnost Skanska v souvislosti s řadou údajných závad na dálnicích a silnicích, které firma stavěla. Reklamace vůči společnosti Skanska podle ministra činí téměř jednu miliardu korun. Bárta to řekl v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Stavební firma uvedla, že je formou a obsahem této kritiky překvapena a vyslovené spekulace prý hraničí s poškozováním jejího dobrého jména.

"V pondělí naši právníci s využitím všech nástrojů zvýší tlak na společnost Skanska, která s námi nechce moc kooperovat. Deset opravovaných úseků vybavuji cedulí, že je musí Ředitelství silnic a dálnic opravit a že to stavěla Skanska," řekl dnes ministr. Dodal, že Skanska je přitom i do budoucna díky smlouvám nadále největším dodavatelem.

Mezi závadami jmenoval ministr zvlnění na části dálnice D11, závažné vady na D47, sesuv půdy na svahu u D47 u Bílovce, nekvalitní most na městském okruhu v Brně nebo nekvalitní svodidla na některých úsecích dálnic.

Svodidlům podle MD chybí povinný atest. Skanska chybu již dříve odmítla s tím, že je schopna certifikáty doložit každý metr svodidel.

Firma dnes v reakci na Bártova slova uvedla, že netuší, z jakých faktů ve svém vyjádření čerpal a nerozumí uváděnému množství reklamací, v podobném smyslu prý nebyla oslovena žádným veřejným zákazníkem. "V každém smluvním vztahu postupujeme podle podmínek stanovených v uzavřených kontraktech a reklamace odstraňujeme v rámci reklamačního řízení na náš účet," sdělila dnes ČTK mluvčí firmy Lucie Nováková. "Spekulace vyslovené panem ministrem jsou neopodstatněné a nelogické, hraničící s poškozováním dobrého jména nejen naší společnosti ale i celého stavebního oboru," dodala.

Bárta dnes současně upozornil na odstranění závad na svodidlech, které dodávala firma Eurovia na úsecích R55 na Zlínsku. Díky tomu na tomto úseku bude od pondělka opět zvýšena povolená rychlost ze 100 na původních 130 km/h.

Bárta v pořadu také poznamenal, že Skanska má u ministerstva dopravy tři nej. "Je to největší dodavatel, který nám zároveň nabídl nejmenší slevy, a má největší reklamace," uvedl ministr.

Ministerstvo dopravy provádí průběžně kontrolu svodidel na všech dálnicích a silnicích první třídy dokončených v roce 2010, podotkl ministr.

Největší tuzemská stavební společnost Skanska loni v Česku a na Slovensku hospodařila se ziskem 1,01 miliardy korun při tržbách 24,3 miliardy korun.

ČTK, Lidovky.cz