2. ledna 2012 14:54 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bělehrad se pyšní nejvyšším mostem světa

Nový bělehradský most přes Sávu je zavěšen na nejvyšším pilíři světa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový bělehradský most přes Sávu je zavěšen na nejvyšším pilíři světa. |

BĚLEHRAD Letošní oslavy nového roku byly pro obyvatele Bělehradu veselejší než kdy jindy. Srbská metropole totiž v velkou pompou otevřela dlouho očekávaný mohutný most před řeku Sávu. Ten se navíc pyšní titulem nejvyššího lanového mostu světa, zavěšeného na pouhém jednom pilíři.

Stavba spojuje městské části Čukarica a Nový Bělehrad, přičemž překlenuje ostrov Ada, na kterém je umístěn i jediný nosný sloup. Stavbaři kvůli tomu museli zpevnit část ostrova obrovským množstvím betonu.

Celková délka mostu, který ve svém nejvyšším bodě dosahuje úctyhodné výšky 200 metrů, je téměř kilometr. Délka zavěšené části je 376 metrů. Náklady se vyšplhaly na 120 milionů euro (tři miliardy a 36 milionů korun) a stejná částka poputuje ještě na úpravy navazujících komunikací.

Nový bělehradský most přes Sávu je zavěšen na nejvyšším pilíři světa.

Nový bělehradský most přes Sávu je zavěšen na nejvyšším pilíři světa.

Zajímavostí je, že původně měla být nová dominanta města o sedm metrů nižší. Most nakonec narostl hlavně kvůli snaze pokořit světový rekord.

Šířka 45 metrů umožní svést na most autostrádu o třech pruzích v každém směru, kterou navíc doplní ještě tramvajová trať.

Lidovky.cz

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.