13. února 2019 11:26 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Belgii zasáhla generální stávka, chaos panuje zejména v dopravě

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Brusel  Belgii ve středu 13. února ochromila jednodenní generální stávka, kterou za zvýšení mezd svolaly tři odborové svazy. Na belgických letištích od úterního večera nepřistávají, ani z nich neodlétají pravidelné linky. Ochromena je veřejná doprava i činnost místních úřadů, pošt či obchodů a v omezeném režimu fungují i nemocnice. Také železnice zrušily asi polovinu spojů, mezinárodní vlakové doprava ale stávkou příliš ovlivněna není, uvedl dnes belgický deník Le Soir.

Aerolinky Brussels Airlines, které létají i do Prahy, již dříve oznámily, že ruší všech původně plánovaných středečních 222 letů. Druhé největší letiště Charleroi, z něhož působí irská nízkonákladová společnost Ryanair, bude zcela uzavřeno, vypočítala agentura AFP. Dodala, že společnost Skeyes, která zajišťuje řízení letového provozu nad Belgií, ohlásila, že během stávky nebudou v Belgii žádné přílety, ani odlety. „Vzhledem k nejistotě, kolik dorazí zaměstnanců potřebných k obsazení klíčových pozic, je Skeyes nucena nepovolit leteckou dopravu od úterý 22:00 do středy 22:00,“ uvedla společnost.

Letecký provoz nad Belgií funguje pouze pro přelety, pro přistání a odlety mají ve středu výjimku jen vládní, vojenské a nouzové lety, řekl agentuře AFP Dominique Dehaene, mluvčí společnosti Skeyes, která zajišťuje řízení letového provozu nad Belgií.

„Ačkoliv terminál zůstává otevřený, laskavě žádáme cestující, aby na letiště ve středu nechodili,“ informovalo předem mezinárodní bruselské letiště, které odbaví asi 650 letů denně. Také letiště v Charleroi, které denně přijme a odbaví na dvě stovky letů, zrušilo všechny linky.

Podle odhadu místních médií se středeční zrušení letů v Belgii ve dotklo asi 50 000 až 80 000 cestujících. Některé společnosti odklonily středeční lety do Bruselu a z něj jinam, například německá TUI fly je přeložila na nejbližší francouzská a nizozemská letiště.

Stávka se dotkla i leteckého spojení s Českou republikou. Zrušeny byly v souvislosti se stávkou všechny plánované lety mezi Prahou a Bruselem, konkrétně jde o čtyři zpáteční lety, řekl ČTK mluvčí Letiště Václava Havla Roman Pacvoň. Cestující, jichž se zrušení linek dotklo, mají kontaktovat svou leteckou společnost, která jim nabídne náhradní řešení.

Chaos panoval i na vlakových nádražích v Belgii, řada spojů byla zrušena. Stávka se ale příliš nedotkla mezinárodních spojů, bez omezení fungují například linky společnosti Eurostar. Ochromena je i městská veřejná doprava, například v Bruselu funguje pouze jedna linka metra. Také antverpský přístav funguje jen asi ze 70 procent, uvedla místní média.

Stávka se ale dotkla i řady soukromých podniků. Odboráři od časného rána blokují některé podniky, na fotkách na sociálních sítích jsou vidět i zátarasy z nákupních vozíků u obchodních center. Agentura AFP uvedla, že v Gentu byli při blokádách zraněni dva odboráři při srážce s autem, police řidiče vozu zadržela.

„Odboráři se musejí vrátit k jednacímu stolu, stávkou se nic neřeší,“ uvedl v prohlášení belgický premiér Charles Michel, který zároveň poděkoval „těm, kteří dnes pracují“.

Belgický ministr hospodářství Kris Peeters odhadl škody způsobené stávkou na 929 milionů eur (asi 24 miliard Kč).

Poslední generální stávka se v Belgii konala v prosinci 2014.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz