11. ledna 2011 19:48 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Běloruské rafinerie jsou bez ropy, Rusko zavřelo kohoutky

Ropná rafinerie v Bělorusku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropná rafinerie v Bělorusku | foto: VASILY FEDOSENKO Reuters

MOSKVA/MINSK Dodávky ruské ropy do běloruských rafinerií se zastavily, den poté, co Minsk oznámil zvýšení sazby za tranzit ruské ropy. Podle obchodníků však dodávky ropy do Evropy ropovodem Družba do Polska a Německa narušeny nejsou. Obě strany si také pospíšily s ujištěním, že jde jen o technické problémy a že se zvýšením tarifů za přepravu to nesouvisí.

Vztahy mezi Ruskem a Běloruskem se v poslední době zhoršovaly. Analytici upozorňují, že snadné prosincové znovuzvolení běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka může vést Minsk k asertivnějšímu postoji vůči Moskvě.

Běloruský státní ropný podnik Belněftěchim oznámil, že dodávky ruské ropy byly přerušeny, avšak Minsk nadále pokračuje v jednáních o cenách s ruskými ropnými společnostmi. Běloruské ministerstvo hospodářství v pondělí uvedlo, že od 1. února zvýší "kvůli změně v ekonomických podmínkách ruských dodávek" sazbu za tranzit ruské ropy do Evropy o 12,5 procenta z nynějších 1,64 dolaru za přepravu jedné tuny ropy na vzdálenost sto kilometrů.

Ropovod Družba

Přes území Běloruska vede ropovod Družba, který severní větví pokračuje do Polska a Německa. Jižní větev vede na Ukrajinu, Slovensko, do Maďarska a České republiky. Družba přepravuje asi třetinu ruské ropy, která směřuje do Evropy. Spory ohledně cen a tranzitních tarifů mezi Moskvou a Běloruskem a Ukrajinou v minulosti vedly k narušení dodávek ruské ropy a plynu do Evropy. Do Evropy přes Bělorusko proudí zhruba 800.000 barelů ruské ropy denně.

Mluvčí ruského ropovodného monopolu Transněfť uvedl, že firma zastavení dodávek nenařídila. "To není naše záležitost, to je záležitost obchodníků s ropou," řekl agentuře Reuters mluvčí Igor Djomin. Dodal, že zastavení dodávek nijak nesouvisí se zvýšením běloruských sazeb za tranzit a že Transněfť se na zvýšení sazeb dohodl už na jednání na konci prosince.

Spory o ceny ropy a sazby za tranzit mezi Ruskem na jedné straně a Běloruskem a Ukrajinou na druhé vedly v minulosti k výpadkům dodávek ruského plynu a ropy do zemí Evropské unie. Přes Bělorusko směřuje na západ asi 40 milionů tun ropy ročně.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.