6. listopadu 2009 13:59 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bém chce po dopravácích snížení platů, odbory dál chystají stávku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 105Diskuse
Pražský primátor Pavel Bém a ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský primátor Pavel Bém a ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák. | foto: ČTK

PRAHA Praha navrhuje, aby si vedení pražského dopravního podniku snížilo platy o 30 procent, ostatní zaměstnanci pak o sedm procent. Na tiskové konferenci to dnes řekl pražský primátor Pavel Bém (ODS). Doplacení peněz na provozní náklady, které požadují odboráři podniku, zatím neslíbil. Odboráři s návrhy města nesouhlasí, chtějí dál pokračovat v přípravě stávky.

Bém tvrdí, že si město letos objednalo stejný rozsah veřejné dopravy jako v roce 2008 a dopravní podnik dostal také stejně peněz.

V roce 2008 podniku podle Béma stačilo 7,15 miliardy korun a letos

Krizový štáb

Pavel Bém ustavil krizový
štáb pro řešení situace v pražském dopravním podniku (DPP), jehož členem je
i generální ředitel firmy Martin Dvořák. Na svém dnešním prvním zasedání si štáb stanovil za hlavní cíle odvrácení stávky odborů, řešení letošního financování dopravního podniku, návrh podmínek pro financování veřejné dopravy v Praze a dokončení přípravy dlouhodobé smlouvy města s dopravním
podnikem na roky 2010 až 2019.

požaduje asi o dvě miliardy více. "Najednou dopravní podnik přichází na konci roku s požadavkem o dofinancování na částku asi devíti miliard. Něco tady nehraje," řekl Bém.

Město a dopravní podnik se ale na nákladech na provozní výdaje neshodnou. Zatímco město se domnívá, že podniku by mělo přes sedm miliard stačit, podnik argumentuje podepsanou smlouvou o objednávce, v které je cena za rozsah veřejné dopravy vyčíslena na asi 9,1 miliardy korun.

Na přípravě stávky se v pondělí shodli šéfové všech odborových organizací pražského dopravního podniku. Ve čtvrtek oznámili, že jsou schopni stávku kdykoliv spustit. Svůj protest chtějí namířit proti vedení Prahy, které podle odborářů způsobilo špatnou finanční situaci podniku.

Lidovky.cz, ČTK
  • 105Diskuse

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?
Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají i vyprávějí. Jejich motorický vývoj jde stále kupředu a je na rodičích, aby se na něm aktivně podíleli.