14. srpna 2009 14:08 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bém odmítl kritiku odborů Dopravního podniku, ty zvažují stávku

Pavel Bém. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Pražský primátor Pavel Bém odmítl kritiku odborových organizací Dopravního podniku hlavního města Prahy kvůli nižšímu financování firmy ze strany města. Uvedl to v dopise, který zveřejnil na webových stránkách magistrátu. Odbory o situaci jednají a podle neoficiálních informací zvažují stávku.

Bém uvedl, že je pro něj překvapením, že by mělo "docházet k údajnému dramatickému krácení plateb za objednanou službu", nebo že by existovaly nasmlouvané investiční výdaje, na které by neměl podnik v rozpočtu peníze.

"Nedovedu si totiž představit žádného zodpovědného manažera společnosti, který by podepsal investiční smlouvy, které nemá kryty v příjmové části svého rozpočtu. Takováto praxe by totiž s velkou pravděpodobností mohla být interpretována dokonce jako trestný čin," sdělil primátor.

Bém rovněž odmítl požadavek na dofinancování investičních a provozních nákladů. Podle něj byl rozpočet schválen zastupitelstvem hlavního města a výše dotace pražskému dopravnímu podniku je v evropském srovnání "mimořádná a neobvyklá". Připomněl také to, že současná hospodářská krize se promítá i do hospodaření města a je nutné šetřit všude, kde to lze.

Šéf Odborového sdružení pražských dopraváků Petr Pulec dnes ČTK řekl, že odbory dokument zatím oficiálně nedostaly. "Překvapuje nás, že média se k dopisu dostala dřív," řekl.

Za problémy prý může vedení Dopravního podniku

Primátor se také domnívá, že nespokojenost odborářů je způsobena nečinností a nekomunikativností managementu, a tvrdí, že tento nedostatek neprodleně odstraní.

Vedení města podniku pro letošní rok přidělilo na provoz 7,12 miliardy korun, což je asi o 120 milionů méně než pro rok 2008. Ekonomická situace dopravního podniku byla údajně důvodem, proč v červnu rezignoval ekonomický ředitel podniku Ivo Štika. Podle neoficiálních informací nechtěl nést odpovědnost za stav, kdy se dopravní podnik musí kvůli nedostatečným dotacím od města zadlužovat.

Bém se ale domnívá, že podnik s dotacemi špatně hospodaří. Proto na červnovém jednání městské rady předložil návrh na odvolání generálního ředitele podniku Martina Dvořáka. Nakonec ale svůj návrh stáhl.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz