21. dubna 2009 13:19 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bendl: Stát přidá na železnice miliardu

Železnice - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Železnice - ilustrační foto. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Stát bude od příštího roku přispívat krajům na železnici každoročně zhruba 20 procenty z částky, kterou kraje samy vynaloží, a celkově by tak mohl vyplatit až 1,2 miliardy korun ročně. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr dopravy v demisi Petr Bendl. Podle něj jde o systémové řešení nedostatku peněz v regionální železnici.

"Systém nastavujeme tak, aby na každou korunu stát přispěl cca 20 haléři. Jestli to bude 25 nebo 15, to je otázkou debat," uvedl Bendl. Podle něj by měly mít kraje jistotu státního příspěvku, na druhé straně by ale měly šetřit. Podobnou poznámku směřoval Bendl i k Českým drahám, které by podle něj měly zvýšit efektivitu provozu.

Kraje nemají na dotování vlaků peníze

Dráhy dlouhodobě tvrdí, že lokální vlaky jezdí s každoroční ztrátou přes tři miliardy korun. Kraje na regionální dopravu přispěly loni 4,7 miliardy korun a na navýšení plateb a vyrovnání ztráty prý nemají peníze. Státní příspěvek pokryje pouze třetinu uvedené ztráty, v úvahu tak připadá například omezení regionální dopravy.

"Budeme muset společně s kraji najít řešení, aby ty prostředky, které budou mít k dispozici včetně příspěvku státu, stačily na tu objednávku. Tohle budeme s kraji diskutovat," uvedl generální ředitel drah Petr Žaluda. Kraje si podle něj musejí přizpůsobit rozpočty objednávce, kterou hodlají na rok 2010 učinit. Letos stát krajům pomůže mimořádnou třímiliardovou dotací.

Peníze od státu by kraje podle Bendlových představ měly dostat již příští rok. Vláda v demisi se na tom shodla, zatím prý ale není jasné, jak se novinka upraví legislativně. Podle Bendla připadá v úvahu například změna zákona o rozpočtovém určení daní. Peníze nebudou určeny pouze pro České dráhy, ale i konkurenční dopravce, pokud si kraje jejich služby objednají.

ČTK