10. března 2009 18:06 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bendl zrušil soutěž za 36 miliard korun

Údržba s stavba kolejí zůstane na bedrech státní firmy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Údržba s stavba kolejí zůstane na bedrech státní firmy. | foto: www.novespojeni.cz

PRAHA Ministr dopravy Petr Bendl nařídil zrušení soutěže, kterou na údržbu kolejí vypsala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Hodnota zakázky na osm let měla být na železnici rekordních 36 miliard korun, lhůta pro podání nabídek byla 16. března. Bendl své rozhodnutí oznámil na dnešní mimořádné tiskové konferenci.

"Možná bych některé parametry toho výběrového řízení nastavil jinak, a protože bych za to nesl plnou odpovědnost, rozhodl jsem se ho zrušit," uvedl Bendl k soutěži, kterou správa vypsala za jeho předchůdce Aleše Řebíčka. Vzhledem k datu uzávěrky soutěže nebylo již podle Bendla možné měnit zadání.

Ministr vyjádřil například pochybnost, zda by byl jediný vítěz soutěže schopný "obsáhnout celý objem prací na území celé republiky", nebo jestli je doba osmi let přiměřená. "Nezískali jsme ani jistotu, zda je možno v outsourcingu plně garantovat bezpečí železniční cesty zejména v případech řešení havarijních situací," řekl Bendl.

Jako jeden z hlavních důvodů uvedl také případné sociální otřesy, neboť soukromá firma by převzala od SŽDC tisíce zaměstnanců. Odbory již dříve označily takzvaný outsourcing za důvod možné stávky na železnici.

Řebíček zhodnotil krok svého nástupce jako "nevyužití velké příležitosti pro dosažení významných úspor a zkvalitnění činnosti při údržbě". "Rok a půl trvající jednání za přispění a konzultace s železničními odbory i odbornými zástupci opozice přinesla vydefinovaní jasné hranice mezi soukromým poskytovatelem a státem," sdělil na dotaz ČTK. Zároveň ale vyjádřil pro Bendla pochopení vzhledem k tomu, že ten nemohl být u jednání od počátku.

ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?