30. června 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Benzín a nafta nezdraží, vyplatí se tankovat za hranicemi

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK/AP

PRAHA Pokud se vydáte na letní dovolenou autem do Chorvatska, ušetříte, když natankujete až po cestě. Na nejlevnější pohonné hmoty narazíte ve Slovinsku, kde se tankuje o čtyři koruny levněji než v tuzemsku. V Chorvatsku pak mají jeden z nejlevnějších dieselů v Evropě. Také v Rakousku je nafta zhruba o korunu levnější než v Česku.

Přestože letos o prázdninách budou motoristé tankovat zhruba o dvě koruny dráž než loni, odborníci jsou optimističtí: budeme tankovat levněji než letos na jaře. Česká republika ale stále patří v rámci Evropy k zemím s dražšími pohonnými hmotami. Naftu totiž v Evropě natankujete průměrně o dvě koruny levněji než u nás. Benzin je v Česku přesně v evropském středu.

AKTUÁLNÍ CENY POHONNÝCH HMOT V EVROPĚ

Rozhodně ale neplatí, že diesel je v každé zemi levnější než benzin. Nafta představuje u benzinek dražší položku například ve Švýcarsku, Srbsku a Bulharsku. Naproti tomu majitelé dieselových motorů pocítí velkou úlevu například ve Francii, kde je aktuálně nafta za necelých 32 korun, zatímco benzin stojí kolem 38 korun. "Rozdílné ceny vyplývají prakticky jenom ze zdanění a v České republice je jedno z největších," říká Jan Šimek, analytik ze společnosti Broker Consulting. Podle analytiků by prázdinové měsíce navíc neměly zvednout ceny pohonných hmot.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.