6. ledna 2015 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Benzin na českých pumpách zlevní. Ale ne tolik jako loni

Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

PRAHA Tak úspěšný rok z pohledu ceny benzinu, jakým byl ten loňský, řidiči dlouho nezažili. Litr Naturalu 95 zlevnil během dvanácti měsíců o 4,50 koruny, podobně i nafta. Neklesající těžba a přitom chabá poptávka po ropě ve světě dál táhnou ropu dolů a s ní i cenovky na stojanech benzinek.

Letošek už ale podle mínění analytiků těžko překoná loňské zlevňování. Přesto i v tomto roce, alespoň v prvních týdnech, řidiči při tankování ušetří. Možná po měsících snižování nákladů na tankování zlevní i někteří dopravci.

Podle analytika společnosti Colosseum Borise Tomčiaka díky pokračujícímu propadu ropy a s ním i cen na burze v Rotterdamu zlevní benzin a nafta v následujících dnech o další desetníky.

ČTĚTE TAKÉ:

Jen za minulý týden spadla průměrná cena u českých benzinek o necelý padesátník na 31,79 koruny u Naturalu 95 a 32,12 koruny u nafty. Přitom desítky pump už prodávají benzin i za necelých 28 korun. Ropa přitom padá strmě dál. V pondělí v jeden moment už pod hranici 53 dolarů.

„Loni zlevnila ropa Brent z více než sta dolarů skoro na polovinu. I kdyby se to letos stejným způsobem opakovalo, což je ale prakticky vyloučené, neovlivnilo by to ceny pohonných hmot v takové míře jako loni. S klesající cenou ropy se totiž na výsledné ceně benzinu stále větším podílem projevují pevně stanovené daně,“ říká Tomčiak.

Jinak řečeno – s klesajícím podílem ropy na výsledné ceně roste podíl fixně dané spotřební daně a 21 procent DPH. Dohromady činí zhruba 17 korun, tedy přes polovinu ceny paliva. Viditelně se zatím nesnižují ani dnes už vysoké marže distributorů a pumpařů.

Miroslav Petr