20. února 2009 9:26 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Benzin zdražil ke 25 korunám za litr

PRAHA Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil za uplynulý týden o 71 haléřů průměrných 24,90 koruny za litr. Nafty se ve stejném období nezdražila a u čerpacích stanic se prodávala za 24,99 koruny za litr. Vyplývá to z dnešních údajů ČSÚ.

Podle středečních údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot také pravidelně sleduje, jsou ale ceny benzinu a nafty přesně opačné, tj. za benzin řidiči zaplatí 24,99 koruny za litr a za naftu 24,90 koruny za litr. Obě společnosti ovšem potvrzují stejný trend, že benzín zdražuje, zatímco nafta si svoje ceny drží.

Ještě v lednu totiž benzín stál pouhých 22 korun za litr, zatímco nafta se prodávala téměř ta současných 25 korun.

Odlišný vývoj cen benzinu a nafty je podle analytika společnosti Colosseum Petra Čermáka důsledkem hospodářské krize. Poptávka po naftě je mnohem více závislá na hospodářském cyklu. Současné prudké zpomalování hospodářského růstu ve světě tak způsobuje i nižší poptávku po naftě. Poptávka po benzinu naopak zůstává relativně stabilní.

Ještě ve středu ceny ropy na světových trzích klesaly a barel referenčního typu West Texas Intermediate (WTI) se dostal pod 35 dolarů. Ve čtvrtek ale prudce vzrostly po zprávě o stavu zásob suroviny v amerických skladech se dostaly až k 39 dolarům za barel. Svoji pozici si se začátkem dnešního obchodování drží.

Lidovky.cz, ČTK