13. dubna 2012 15:41 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Berlín sestěhuje dvě letiště do jednoho. Během jediné noci

Vizualizace budovaného obřího letiště Berlin Brandenburg International. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace budovaného obřího letiště Berlin Brandenburg International. | foto: Reprofoto

BERLÍN Berlín se připravuje na největší logistickou operaci posledních let. Obě současná letiště Tegel a Schönefeld se budou muset během jedné noci přestěhovat na nové mezinárodní letiště Willyho Brandta, které zahájí provoz na začátku června. Stěhování proběhne v noci z 2. na 3. června.

Budoucí třetí největší letiště v zemi má totiž začít plně fungovat hned 3. června ráno, na kdy jsou naplánovány první starty. Méně důležité vybavení se do nových prostor začne přesouvat už v příštích dnech, klíčové komponenty se však kvůli pokračujícímu provozu na obou dosluhujících letištích mohou přestěhovat až těsně před spuštěním nového.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je to poprvé, kdy se dvě letiště přes noc spojí na jednom místě," řekl agentuře DPA mluvčí nového vzdušného přístavu na jižním okraji Berlína Leif Erichsen. K převozu vybavení je naplánováno 2800 jízd kamionů, z toho 600 se bude muset uskutečnit během rozhodující noci. Mezi posledními se do nového domova vydají tahače letadel, které váží 60 tun.

Stěhovací krabice by sahaly do výšky 230 kilometrů

Celkem má být přepraveno 55 000 metrů krychlových vybavení. To je více, než kolik materiálu se transportovalo v roce 1999 při stěhování německého Spolkového sněmu z Bonnu do Berlína. Pokud by vše šlo naskládat do klasických stěhovacích krabic, postavila by se z nich věž do výšky 230 kilometrů, upozornil tisk. Asi pětina tohoto objemu se na cestu vydá až poslední noc.

Vizualizace budovaného obřího letiště Berlin Brandenburg International.

Vizualizace budovaného obřího letiště Berlin Brandenburg International.

Provozovatel nového letiště, které vzniká rozšířením Schönefeldu, chce minimalizovat problémy při zahájení provozu a vyhnout se kolapsu, jaký postihl například londýnské Heathrow při otevření supermoderního terminálu v roce 2008, kdy úplně přestalo fungovat zařízení na odbavování zavazadel a kvůli nefunkčním parkovacím kartám nedorazili včas ani zaměstnanci.

"Detailně jsme prostudovali, co se tam tenkrát stalo," uvedl Erichsen, který nicméně nepočítá, že 3. června vše proběhne zcela hladce. "Něco se určitě pokazí. Naším cílem je tyto nevypočitatelnosti minimalizovat," dodal. I z tohoto důvodu začal provozovatel letiště narychlo ještě před otevřením přistavovat dodatečnou odbavovací halu, která má ulehčit případnému přetížení hlavního terminálu.

Pomáhají experti z Mnichova

Při plánování náročné logistické operace v Berlíně pomáhají experti z Mnichova, kteří mají zkušenosti se stěhováním letiště během jedné noci z roku 1992, kdy přesunuli provoz na tehdy nově otevírané mnichovské letiště Franze Josefa Strausse. "Letiště, to je takové malé město," tvrdí odborníci, kteří v minulosti radili i v Bangkoku, Kuala Lumpuru nebo v Dillí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Největší část vybavení se bude muset přesunout z letiště Tegel, které leží 35 kilometrů od Schönefeldu. Během noci z 2. na 3. června proto bude na několik hodin zastaven provoz na hlavních tazích v Berlíně, aby se po nich mohly přemístit letištní tahače, autobusy a nakladače. Letadla budou už předem směřována k přistání na Schönefeldu, aby nemusela přelétat.

Letiště Willyho Brandta

Vizualizace budovaného obřího letiště Berlin Brandenburg International.

Nové obří berlínské letiště plánuje ročně odbavit minimálně 27 milionů pasažérů. Kapacita centrálního šestipatrového terminálu má být postupně zvyšována až na 45 až 50 milionů cestujících za rok. Německá metropole tak chce konkurovat Frankfurtu nad Mohanem nebo Heathrow a přitáhnout cestující i ze sousedního Česka a Polska. Projekt za 2,5 miliardy eur (asi 62 miliard korun) však od počátku provázejí problémy, které už několikrát oddálily jeho zprovoznění.

Lidovky.cz, ČTK