29. srpna 2011 17:59 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bez kolon? Štěrboholská radiála má novou větev

Nová větev Štěrboholské radiály u Lanového mostu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová větev Štěrboholské radiály u Lanového mostu. | foto: ČTK

PRAHA Zástupci Prahy, pražské Technické správy komunikací (TSK) a zhotovitelů dnes otevřeli novou větev Štěrboholské radiály u Lanového mostu.

Účelem rozšíření je zvýšení kapacity této komunikace, která řidičům v těchto místech dosud nabízela pouze dva pruhy pro každý směr bez odstavného pruhu. Zároveň byly vybudovány sjezdy, které v budoucnu umožní napojení na plánovaný úsek městského okruhu.

Vysočanská v listopadu 

Druhá větev Štěrboholské radiály není jedinou dopravní stavbou, kterou Praha letos zprovozní. Na konci listopadu bude otevřena také část Vysočanské radiály.
Nová větev Štěrboholské radiály u Lanového mostu.

Co jsou radiály?
Radiály jsou dopravní spojky, které vedou paprskovitě směrem z centra města ven. V budoucnu by měly spojit vnitřní a vnější obchvat města.

Nový úsek měří asi 1,2 kilometru a stál i s přípravnými pracemi 1,2 miliardy korun s DPH. Součástí stavby jsou podle ředitele TSK Luďka Dostála tři mosty, protihlukové stěny a retenční nádrž, která má sloužit i plánovanému úseku městského okruhu mezi Balabenkou a radiálou.

Zhotovitelem stavby, která byla zahájena v červnu 2009, byla společnost Pražské silniční a vodohospodářské stavby.

"Stavba výrazně zlepší propustnost radiály i bezpečnost provozu v daném úseku," řekl při zahájení provozu náměstek primátora Karel Březina (ČSSD).

Nová větev Štěrboholské radiály u Lanového mostu.

Podle něj se v těchto místech často tvořily kolony. Nově tak řidiči budou mít v každém směru k dispozici dva klasické jízdní pruhy a odstavný pruh.

Nová větev Štěrboholské radiály u Lanového mostu.

"Nová větev radiály ale představuje pouze první fázi stavby, ve druhé, která by měla začít v příštím roce, bude kompletně zrekonstruována současná komunikace v upravovaném úseku včetně mostů i protihlukových stěn. Po dobu rekonstrukce bude doprava v obou směrech převedena právě na dnes otevřený nový úsek," uvedl Dostál.

Lanový most na štěrboholské radiále.


Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.