29. srpna 2011 17:59 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bez kolon? Štěrboholská radiála má novou větev

Nová větev Štěrboholské radiály u Lanového mostu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová větev Štěrboholské radiály u Lanového mostu. | foto: ČTK

PRAHA Zástupci Prahy, pražské Technické správy komunikací (TSK) a zhotovitelů dnes otevřeli novou větev Štěrboholské radiály u Lanového mostu.

Účelem rozšíření je zvýšení kapacity této komunikace, která řidičům v těchto místech dosud nabízela pouze dva pruhy pro každý směr bez odstavného pruhu. Zároveň byly vybudovány sjezdy, které v budoucnu umožní napojení na plánovaný úsek městského okruhu.

Vysočanská v listopadu 

Druhá větev Štěrboholské radiály není jedinou dopravní stavbou, kterou Praha letos zprovozní. Na konci listopadu bude otevřena také část Vysočanské radiály.
Nová větev Štěrboholské radiály u Lanového mostu.

Co jsou radiály?
Radiály jsou dopravní spojky, které vedou paprskovitě směrem z centra města ven. V budoucnu by měly spojit vnitřní a vnější obchvat města.

Nový úsek měří asi 1,2 kilometru a stál i s přípravnými pracemi 1,2 miliardy korun s DPH. Součástí stavby jsou podle ředitele TSK Luďka Dostála tři mosty, protihlukové stěny a retenční nádrž, která má sloužit i plánovanému úseku městského okruhu mezi Balabenkou a radiálou.

Zhotovitelem stavby, která byla zahájena v červnu 2009, byla společnost Pražské silniční a vodohospodářské stavby.

"Stavba výrazně zlepší propustnost radiály i bezpečnost provozu v daném úseku," řekl při zahájení provozu náměstek primátora Karel Březina (ČSSD).

Nová větev Štěrboholské radiály u Lanového mostu.

Podle něj se v těchto místech často tvořily kolony. Nově tak řidiči budou mít v každém směru k dispozici dva klasické jízdní pruhy a odstavný pruh.

Nová větev Štěrboholské radiály u Lanového mostu.

"Nová větev radiály ale představuje pouze první fázi stavby, ve druhé, která by měla začít v příštím roce, bude kompletně zrekonstruována současná komunikace v upravovaném úseku včetně mostů i protihlukových stěn. Po dobu rekonstrukce bude doprava v obou směrech převedena právě na dnes otevřený nový úsek," uvedl Dostál.

Lanový most na štěrboholské radiále.


Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!