Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bezpečnější eskalátory v metru. Instalují se bezpečnostní kartáče

Eskalátor | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eskalátor | foto: Shutterstock

PRAHA Představenstvo dopravního podniku rozhodlo, že se v metru na eskalátorech sovětské výroby z let 1980 až 1990 instalují bezpečnostní kartáče.

Bude to stát 7,5 milionu korun, informovala mluvčí dopravního podniku Ilona Vysoudilová. Kartáče se na 51 ramenech jezdících schodů typu ET instalují v příštích šesti měsících.

Na pohyblivých schodech v metru už se zranilo několik lidí, naposled se ve stanici metra Anděl do mezery mezi schody a bočnicí zaklínil nártem dvouletý chlapec, hoch vyvázl s pohmožděninami. Loni v srpnu jiný chlapec ve stanici Můstek přišel o tři prsty na noze.

"Stejně jako se dopravní podnik snaží neustále zvyšovat bezpečnost provozovaných dopravních prostředků a zařízení, měli by být zodpovědní i cestující. I přes instalaci nových kartáčů je potřeba stále dodržovat všechny bezpečnostní pravidla jízdy po pohyblivých schodech," uvedl předseda představenstva dopravního podniku David Vodrážka.

Podnik už několik měsíců organizuje kampaň, která cestující na možná nebezpečí při jízdě na pohyblivých schodech upozorňuje.

Ročně se na eskalátorech zraní stovky lidí
Bezpečnostní pokyny pro jízdu na schodech cestující najdou na samolepkách u vstupu. Při jízdě na eskalátorech by se měli vždy přidržovat pohyblivých madel, stát ve směru jízdy, po schodech neběhat a při nástupu a výstupu z pohyblivých schodů dávat pozor.

Ročně se podle dopravního podniku na eskalátorech v pražské MHD zraní stovky lidí. Část z nich je podle ředitele podniku Martina Dvořáka pod vlivem alkoholu nebo drog. Za první pololetí tohoto roku zaznamenal podnik 185 úrazů na pohyblivých schodech, z toho byly tři případy, kdy si dítě zaklínilo nohu.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.