2. prosince 2010 13:41 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bič na piráty silnic: země unie si budou pomáhat ve vymáhání pokut

V Praze byl odstartován čtyřdenní automobilový závod majitelů luxusních aut Diamond Race. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Praze byl odstartován čtyřdenní automobilový závod majitelů luxusních aut Diamond Race. | foto: Veronika ŠimkováČTK

BRUSEL Země Evropské unie zřejmě brzy získají bič na silniční piráty z jiných států EU, kteří u nich páchají dopravní přestupky. Teď často vyváznou bez postihu kvůli tomu, že je složité či takřka nemožné viníky dohledat. Ministři dopravy se ale dnes shodli na sdílení informací o řidičích.

To by pak mělo umožnit identifikaci "hříšníků", a tudíž i to, aby pak mohly úřady pokutu vymáhat. Jde třeba o případ, že českého řidiče zachytí automatický radar kvůli překračování rychlosti v Belgii.

Zatímco dosud belgické úřady nemají reálně skoro možnost, nebo jen přes složité či nákladné procedury, zjistit totožnost daného člověka, nově by měly získat přístup k informacím z registru vozidel. Díky tomu by pak mohly odeslat pokutu.

Dohoda se týká jen některých přečinů. Jde o nepřiměřenou rychlost, jízdu na červenou, nepoužívání záchranných pásů či jízdu pod vlivem alkoholu. Právě ty jsou příčinou 75 procent úmrtí na silnicích v EU, zdůraznila Evropská komise.

Dále se to bude vztahovat i na protiprávní využití odstavného pruhu, řízení pod vlivem drog a používání mobilních telefonů. U motorkářů tam bude spadat i nenošení helmy. Naopak špatné parkování tam zařazeno nebude.

K tomu, aby se dohoda mohla začít uvádět do praxe, pak bude třeba i souhlas Evropského parlamentu. Ten po podobných opatřeních už sám v minulosti volal a do dnes schváleného textu byly zapracovány i jeho konkrétní požadavky, takže by komisí vypracovaný dokument měl podle očekávání schválit. Pak bude následovat dvouletá lhůta na převedení předpisu do právních řádů jednotlivých zemí. Začít platit by tedy mohl v roce 2013.

Lidovky.cz, ČTK