Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Válka reklamních obrů: BigBoard nabídl nejvíc za polep autobusů, rival ho blokuje

Autobus pražského dopravního podniku (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus pražského dopravního podniku (ilustrační). | foto: DPP

PRAHA V Praze se schyluje k pikantní situaci. Vítězství v tendru na reklamní polep 300 pražských autobusů má na dosah společnost BigBoard, která v ní nabídla nejvyšší sumu - více než tři miliony korun. Uzavření soutěže však soudně blokuje jeho největší konkurent v hlavním městě, firma Rencar.

„Mohu potvrdit, že nejvyšší nabídku podala společnost BigBoard,“ řekl pro Lidovky.cz Josef Voltr, vedoucí marketingu dopravního podniku. Pražský dopravce vybíral ze tří nabídek.

Pro vysvětlení celé situace: Rencar má až do roku 2031 uzavřenou smlouvu na pronájem reklamních ploch v tramvajích či metru. Dopravní podnik ale tvrdí, že je od začátku neplatná a navíc říká, že mu firma odvádí málo peněz. Rencar logicky tvrdí opak a nabízí další úpravu spolupráce s vyššími příjmy pro dopravce. Případ nyní řeší soud.

V této patové situaci, kdy dopravní podnik nemůže do pravomocného verdiktu Rencar z lukrativních ploch vyhodit, se jeho manažeři rozhodli vyhlásit soutěž na polep 300 autobusů na plochách, které dosud nikdo nevyužíval.

Vítězi soutěže – kterým by se s nabídkovou cenou přes tři miliony korun za půl roku měl stát BigBoard – ale nyní dopravní podnik nesmí plochy pronajmout. Rencar totiž podal návrh na předběžné opatření a Obvodní soud pro Prahu 9 podpis nájemní smlouvy zakázal. Proti tomu se dopravní podnik odvolá.

CO JE RENCAR

  • Společnost byla založena roku 1990 jako dceřiná firma Dopravního podniku hlavního města Prahy. Od roku 2001 je majoritním akcionářem společnost Europlakat, jenž je součástí mezinárodní skupiny JCDecaux.
  • Rencar provozuje a zprostředkovává reklamní plochy v dalších více než 40 městech Česku.
  • Spektrum ploch je od interiérů vozů tramvají autobusů, metra přes stanice metra, exteriérové fólie na prostředcích MHD až po celoplošné reklamy na všech typech dopravních prostředků v celkovém počtu ploch kolem 70 tisíc.

Zdroj: DPP

„S jistou mírou zjednodušení lze říct, že zatímco ve výběrovém řízení jsme dosáhli nabídkové ceny nájmu 1750 Kč za pronájem jednoho reklamního nosiče na půl roku, podle dvacet let staré neplatné smlouvy nám Rencar platí zhruba 385 Kč za jeden reklamní nosič ročně. Konečně se tak ukazuje, jaké jsou reálné tržní ceny za pronájem našeho majetku,“ uvedl Voltr.

Podle něj má v současné době Rencar v pronájmu 130 tisíc reklamních nosičů, za které platí dopravci dohromady zhruba 50 milionů ročně a sám inkasuje kolem 150 milionů.

Rozhodnutí soudu logicky potěšilo společnost Rencar.

“Za zásadní nepovažujeme pouze to, že nařizuje dopravnímu podniku pokračovat ve spolupráci dle platné smlouvy i u autobusů, ale zejména že mu zakazuje až do pravomocného rozhodnutí soudu poskytnout autobusy pro umístění reklamy třetím osobám,“ konstatoval generální ředitel Rencaru Pavel Slabý.

Dopravní podnik vymezil reklamní plochy na autobusech, které chtěl nabídnout...
Dopravní podnik vymezil reklamní plochy na autobusech, které chtěl nabídnout...
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...