3. prosince 2009 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bitva o D11 nekončí: farmářka Havránková má další pozemky

Ludmila Havránková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ludmila Havránková | foto: MAFA - Jan Strouhal

PRAHA Spor o pozemky pod plánovanou dálnicí D11 mezi státem a východočeskou farmářkou Ludmilou Havránkovou má další dějství. Když už se konečně zdálo, že 16 let trvající spor spěje k rozuzlení, objevuje se další problém. Stát totiž zjistil, že farmářka má u Hradce Králové více pozemků, které kolidují s dálnicí. Přesněji jde o dalších deset hektarů, které má v pronájmu a na kterých hospodaří.

"Na základě údajů z pozemkového fondu vím, že paní Havránková má v pokračování dálnice směrem na Hradec Králové ještě deset hektarů, okteré asi přijde," tvrdí Ivo Toman, bývalý hejtman Pardubického kraje a nynější zmocněnec vlády pro dostavbu dálnice D11. Stát hodlá farmářce nabídnout za pozemky odpovídající parcely v okolí. Havránková by je měla opět v pronájmu. Uvažuje se i o tom, že pokud by měla budoucí dálnice přidělené parcely přetnout, byl by součástí stavby tunel či most, který by obě strany spojil.

S Havránkovou bude během prosince jednat tříčlenný tým vyjednavačů, v němž bude i zástupce Úřadu vlády a pozemkového fondu. Zatím není jasné, jak se k celé věci staví sama Havránková. LN se jí včera pokoušely několikrát marně dovolat.

Tříčlenná skupina Havránkové přednese i návrh, jak vypořádat její parcely u obce Plačice, o nichž se do této doby vedly spory. Na těchto 10 hektarech chtělo Ředitelství silnic a dálnic původně postavit mimoúrovňovou křižovatku. Až letos přišlo prozaické řešení. Křižovatka se odsune severněji a na pozemcích Havránkové vyroste jen dálnice. Statkářka tak přijde pouze o tři hektary. Za ty by měla dostat stejně velkou parcelu v okolí, kterou má stát k dispozici.

Další podrobnosti si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku