Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bitva pokračuje: rival napadl Škodu v Číně

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reuters

PLZEŇ Německo-kanadská skupina Bombadier napadla vítězství plzeňské Škody Electric v Číně, kde získala minulý týden kontrakt na dodávky pro metro za půl miliardy Kč. Jde o kompletní trakční výzbroje pro město Su-čou, kde Škodovka zvítězila spolu s čínskou firmou Kingway Transportation.

Proti vyhodnocení technické části výběrového řízení podal Bombardier jako jeden z poražených námitku u čínské NDRC (Národní rozvojové a reformní komise), výsledek by mohl být znám do dvou týdnů, řekla dnes ČTK mluvčí mateřské Škody Transportation Lubomíra Černá.

"Ze strany Bombardieru je to další útok na Škodu Transportation. Začalo to v květnu lokomotivou Škoda 109E, která byla na jejich popud zabavena v Rakousku a stále zůstává ve Vídni, kde čekáme na rozhodnutí soudu," uvedl generální ředitel Škody Transportation Josef Bernard.

ČTĚTE VÍCE:

V polovině května tam zabavili exekutoři novou lokomotivu Škoda kvůli sporu, který obě firmy vedou šest let u rakouských soudů. Škoda podávala v roce 2002 přihlášku do tendru na lokomotivy pro České dráhy, které měly být vyrobené podle licence Bombardieru. Soutěž byla zrušena a licenční smlouva vypovězena.

Do nové soutěže ČD se už Škoda hlásila samostatně s vlastním výrobkem. Po kanadském výrobci požadovala vrácení části peněz za licenci, která nebyla naplněna. Bombardier ale naopak žádá úhradu za vypovězení smlouvy. Obě strany koncem května pro ČTK uvedly, že jsou ochotny jednat o mimosoudním vyrovnání.

Bude vítezství potvrzeno?
"Věříme, že budeme potvrzeni jako vítěz," dodal generální ředitel Škody Electric Jaromír Šilhánek. Škoda Electric podle něj zvítězila nad firmami, jako je ABB, Siemens a Bombardier, který údajně skončil až čtvrtý, hlavně díky technickému řešení. Právě proti hodnocení v technické části podal Bombardier návrh na přezkoumání, dodal.

Úřad výsledky přezkoumá do dvou týdnů. "Přípravě technické části nabídky jsme věnovali značnou pozornost, protože právě ta je většinou rozhodující v konečných výsledcích tendru, nikoliv cena," uvedl Šilhánek. Podle něj je konkurenční výhodou firmy to, že umí flexibilně a rychle navrhnout řešení podle speciálních požadavků zákazníka.

Konsorcium Škoda Electric a Kingway Transportation má do Číny dodat trakční výzbroje pro 23 pětivozových jednotek metra s převodovkami a nadřazeným řízením vlaku. Škoda nenabídla nejnižší cenu, ale zvítězila podle Šilhánka na základě nejlepšího technického řešení.

První dvě sady výzbrojí mají být dodány z Plzně do října 2012, zbytek se má vyrábět v Číně a dodávky skončí do března 2014. Nyní se koná tendr na výrobce vozidel, který bude z Číny. Pořadí výběru nejprve dodavatele výzbroje a následně výrobce vozů je opačné než obvykle.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.