5. prosince 2011 14:45 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bitva přiostřuje: ČSA propustí 100 pilotů. Ti prosí politiky o záchranu

Letadlo ČSA na pražském letišti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA na pražském letišti. | foto: Lidové noviny

PRAHA České aerolinie oznámily zástupcům odborových organizací, že propustí až 100 pilotů. Stejný počet míst v nejbližší době vznikne v charterové dceřiné společnosti Holidays Czech Airlines, do níž ČSA přesunuly 11 svých letadel. Protestující piloti dnes zároveň v otevřeném dopise vyzvali politiky k zachraně ČSA.

Nyní zaměstnávají ČSA asi 300 pilotů. Podle nich mají politici pro ČSA najít partnera. V budoucnu by prý nemuselo být co prodávat. Avizovaným hromadným propuštěním by podle pilotů aerolinky porušily zákoník práce. Firma prý s nimi propouštění neprojednala.

O propouštění informovalo vedení aerolinek v tiskovém prohlášení. V tomto týdnu bude informován také Úřad Práce Praha 6. Personální změny souvisí s přechodem jedenácti letounů do pronájmu pobočné firmy Holidays Czech Airlines.

ČTĚTE TAKÉ:

"Odchody nadbytečných pilotů budou probíhat postupně. Část z nich obdrží výpověď již v tomto týdnu, další budou v této věci oslovováni v následujících týdnech, " uvedla mluvčí ČSA Hana Hejsková. V souvislosti s navýšením kapacity a novými zakázkami se podle Hejskové otevírají nové pracovní pozice v Holidays Czech Airlines na které již probíhá výběrové řízení a další bude vyhlášeno.

Čím déle ve vzduchu, tím vyšší plat

Podle Hejskové společnost v průběhu protestů oslovilo kolem 50 pilotů, kteří by měli o zaměstnání ve Skupině ČSA zájem i za podmínek platných v Holidays Czech Airlines. Výše odměn je totiž u charterového dopravce daleko více vázaná na skutečný počet odlétaných hodin než u pravidelného dopravce. Podle analytiků by tento rozdíl mohl být jedním z důvodů protestů pilotů.

Převádění letadel z mateřské společnosti na charterového dopravce v minulém týdnu vyvolalo protesty pilotů. Podle Českého sdružení dopravních pilotů (CZALPA) jde o vyvádění majetku ze společnosti a ohrožování pozice Českých aerolinií na trhu.

Sdružení dnes v otevřeném dopise vyzvalo poslance a senátory, aby urychleně pomohli najít strategického partnera pro České aerolinie. Výnosy a obsazenost stále užší letadlové flotily ČSA naznačují, že v budoucnu by už nemuselo být co prodávat, sdělil mluvčí CZALPA Filip Gaspar.

Lidovky.cz, ČTK