5. listopadu 2012 15:35 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Blanka vysaje Prahu i po otevření, roční provoz vyjde na 200 milionů

Útroby tunelu Blanka si prohlédly tisíce lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útroby tunelu Blanka si prohlédly tisíce lidí. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA I po dokončení bude kritizovaný tunelový komplex Blanka zatěžovat pražský rozpočet. Na jeho provoz totiž Praha ročně vynaloží asi 200 milionů korun. Jen stavba přitom spolyká celkem zhruba 36 miliard. Jezdit by se v něm mělo až v roce 2014.

Podle náměstka primátora pro dopravu Josefa Noska (ODS) zahrnují odhadované provozní náklady mimo jiné peníze na odvětrávání, svícení, úklid, provoz bezpečnostního systému a odčerpávání vody.

Nejsou peníze

Kvůli vysokým nákladům město také v nejbližších letech nezačne stavět navazující část okruhu od Pelc Tyrolky po Štěrboholskou radiálu, který by mohl stát kolem 40 miliard korun.

Tento severovýchodní úsek vnitřního okruhu získal v minulých dnech kladné stanovisko v procesu EIA, který zkoumá vliv stavby na životní prostředí.

Kvůli nedostatku peněz město nebude připravovat ani zahloubení magistrály u Národního muzea.

Zajišťovat to bude pravděpodobně pražská Technická správa komunikací, která se už nyní stará o pět pražských tunelů.

V rozpočtu má na tyto účely podle mluvčího Tomáše Mrázka 92,5 milionu korun ročně.

"Pokud bychom správu tunelu Blanka převzali, muselo by nám město navýšit rozpočet," řekl Mrázek.

Praha chce, aby řidiči začali tunelem jezdit před koncem volebního období, náklady na výstavbu bude ale město splácet ještě po roce 2014. Zároveň už v roce 2014 bude město platit provoz této části obchvatu.

Hlavnímu městu v posledních letech klesají příjmy. Metropole omezuje provozní výdaje a nezahajuje nové investice. Podle předběžných údajů by příští rok mohla mít na investice kolem osmi miliard korun, většina z toho zřejmě bude určena na tunel Blanka.

PODÍVEJTE SE:

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
IT support for Windows servers

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz