Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Blanku musíme ihned řešit, hřímal Hudeček. S Metrostavem ale nejedná

Den otevřených dveří v tunelu Blanka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Den otevřených dveří v tunelu Blanka. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Vedení Prahy a čelní představitelé stavební firmy Metrostav se zatím kvůli otázkám týkajícím se dostavby tunelového komplexu Blanka nesetkali. A žádná schůzka podle mluvčího firmy ani naplánována není. Praha přitom od středy, kdy oznámila údajnou neplatnost smluv ke stavbě tunelu, tvrdí, že je situaci nutné neprodleně řešit a že o tom bude s Metrostavem intenzivně jednat.

"Metrostav má pravdu. Oficiální jednání dosud nezačala," uvedl v textové zprávě primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). "Od minulého týdne však běží intenzivní pracovní konzultace," doplnil.

Situace eskalovala ve středu, kdy Metrostav oznámil termín zastavení prací. Praha mu totiž dluží 2,1 miliardy korun. Vedení města na to reagovalo oznámením, že smlouvy s Metrostavem jsou s největší pravděpodobností neplatné. Politici přitom avizovali urychlená jednání.

ČTĚTE TAKÉ:

Obě strany se ale podle mluvčího Metrostavu Františka Poláka ani po pěti dnech nesešly. "Oficiální jednání čelních představitelů Metrostavu a hlavního města Prahy dosud neproběhlo a ani na dnešní den naplánováno není," řekl Polák. Situaci označil za "značně nepřehlednou".

"Je podepsána smlouva a my se podle ní chováme sedm let. Považujeme ji za platnou," uvedl Polák. Praha podle něj firmu zatím s oficiálním stanoviskem neoslovila. "Očekáváme jednání, kde budeme řešit problém přerušení výstavby a způsob, jak v ní pokračovat," řekl. Metrostav ale prý má pouze informace, které zprostředkovala média.

Neprodleně s prodlením

Primátor už ve čtvrtek v tiskovém prohlášení uvedl, že Praha oslovila Metrostav, neboť "Pražané nesmí být rukojmími". V dalším prohlášení po údajné schůzce s Metrostavem pak deklaroval "společnou vůli" obou stran Blanku co nejdříve a v souladu se zákony dokončit.

V pátek, kdy Praha dostala další právní posudky potvrzující možnou neplatnost smluv, pak uvedl: "O této skutečnosti budeme neprodleně jednat s naším partnerem, společností Metrostav."

Neplatné smlouvy

Smlouvy ke stavbě tunelu Blanka, který je součástí městského okruhu, vznikly v éře primátora Pavla Béma (ODS). Stavební a technologická část měly dohromady vyjít na zhruba 25 miliard korun. Postupně se ale ukázalo, že se dílo kvůli vícepracem prodraží o deset miliard.

Současné vedení Prahy navíc nyní přišlo s překvapivou informací, že smlouvy patrně neplatí. Nebyly totiž součástí usnesení rady a neprojednalo je ani zastupitelstvo. Problematická je i stavba Trojského mostu, která je součástí komplexu staveb. Na most údajně není řádná smlouva. Původní cena půl miliardy se navíc navýšila až na stávající zhruba 1,2 miliardy korun.

Tunel Blanka

Stavba by se podle prohlášení Metrostavu měla přerušit 7. prosince. Roční náklady na zastavení a konzervaci stavby odhaduje Praha na 1,6 miliardy korun.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....