11. května 2011 15:32 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Blanku prorazí v červnu, kdy se otevře, nikdo neví

Útroby tunelu Blanka si prohlédly tisíce lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útroby tunelu Blanka si prohlédly tisíce lidí. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Do konce června by měl být proražen poslední úsek tunelu Blanka, který bude součástí vnitřního městského okruhu. Stavařům zbývá zdolat posledních 43 metrů ve směru od ulice Myslbekova k Prašnému mostu.

Novinářům to po dnešním kontrolním dnu na stavbě řekl náměstek primátora Karel Březina (ČSSD). "Stavební část se blíží k vyvrcholení," řekl Březina. Následovat budou ještě povrchové úpravy a dokončovací hrubé práce uvnitř tunelů.

Komplex tunelů Blanka

Celková délka severozápadní části městského okruhu, jejíž součástí tunel Blanka je, bude 6382 metrů.

Kdy bude celá stavba dokončena včetně instalace technologií, není v současné době zcela jasné. Zprovoznění tunelového komplexu se původně předpokládalo v roce 2011, později se posunulo na konec roku 2012.

Kvůli zdražení stavby o několik miliard korun a kvůli napjatému městskému rozpočtu se ale pravděpodobně první motoristé po nové části okruhu svezou později. Mluví se o termínu kolem roku 2014.

Čtěte také:

Podle Březiny magistrát nyní připravuje materiál, který by měl termín dokončení stanovit. Zabývat se bude i vyčíslením všech nákladů na tunel. Dokument bude rada hlavního města schvalovat v příštích týdnech.

Útroby tunelu Blanka si prohlédly tisíce lidí.

Tunel Blanka měl původně stát včetně DPH 21,2 miliardy korun za stavební část a 4,2 miliardy Kč za technologie. Dalších 1,58 miliardy korun měly podle smluv stát průzkumy nebo inženýrská a projektová činnost. Vedení města ale zjistilo, že má za stavbu zaplatit téměř 38 miliard korun.

Zvýšení má na svědomí inflace, dražší technologie, ale i takzvané vícepráce, tedy objednávky nad původní rozsah stavby.

Fotogalerie z výstavby ZDE

Lidovky.cz, ČTK