10. února 2011 7:40 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Blažek: O Blance jsme nikdy nejednali, měl ji na starost Bém

Pražský primátor Pavel Bém (vlevo) a jeho náměstek Rudolf Blažek na tiskové konferenci k projektu Opencard.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský primátor Pavel Bém (vlevo) a jeho náměstek Rudolf Blažek na tiskové konferenci k projektu Opencard. | foto: ČTK

PRAHA Blanku měl na starosti Pavel Bém, který opakovaně tvrdil, že cena vyšší nebude. Tvrdí bývalý pražský radní Rudolf Blažek.

Kdy se začalo mluvit o tom, že se Blanka prodraží?
O tom, že Blanka bude stát víc peněz, se začalo hovořit po volbách v souvislosti s letošním rozpočtem. Padlo tam, že cena se zvýší kvůli rozhodnutí báňského úřadu, který si vynutil jiné technologické řešení. Mluvilo se i o možném prodražení kvůli odsunutí dokončení výstavby. Nepadlo ale žádné konkrétní číslo. O nějakých deseti miliardách se nikdy nemluvilo. O větších problémech se začalo mluvit až před několika týdny.

Byl jste v městské radě v době, kdy se pravděpodobně stavba nafukovala. To jste nikdy o žádném navýšení ceny tunelu nejednali?
Pokud vím, tak v radě nebyl žádný materiál, který by hovořil o navýšení ceny té stavby. Opravdu nic takového nezaznělo. Pouze pan primátor opakovaně deklaroval, že ta cena nebude vyšší, jen o nějaké drobné odchylky.

K TÉMATU

Bém ale o vyšší ceně musel vědět. Vždyť samo město vyhlásilo architektonickou soutěž na nový Trojský most. Už to jeho cenu prodražilo o 720 milionů.
Pokud vím, soutěž vyhlásil bývalý náměstek Jan Bürgermeister. O soutěži na most se vědělo. Nikdy ale nezaznělo, že to celou stavbu natolik prodraží. Nevím, nakolik byla nová podoba mostu nutná. Dokonce si nejsem ani jist, zda je samotný most tak nezbytný. Mluvil jsem o tom se starostou Prahy 7 a i on je na pochybách.

TRABLE TUNELU BLANKA

Tunel Blanka, součást severozápadního úseku městského okruhu, měl původně stát včetně DPH 21,2 miliardy korun za stavební část a 4,2 miliardy za technologie. Inženýrská a projektová činnost, geologický či archeologický průzkum nebo výkup pozemků měly spolknout další 1,58 miliardy.


Podle dokumentu zpracovaném magistrátním odborem městského investora mají být nyní stavební práce dražší o pět miliard, technologie si mají vyžádat o více než miliardu a Praha by měla připlatit o půl miliardy i na dalších nákladech. Se započítáním inflace, která cenu zvedne o dalších 3,5 miliardy, by tak celkem Praha měla zaplatit 37,1 miliardy. Současný primátor Prahy Bohuslav Svoboda teď připustil, že kvůli obřímu nedoplatku bude nutné stavbu protáhnout až do roku 2014.


Hlavní dodavatel stavby Metrostav a pražský magistrát v průběhu ražby Blanky musely vysvětlovat propady půdy, k nimž došlo 20. května a 12. října 2008 v parku Stromovka. K nejvážnějšímu propadu došlo 5. července 2010 v ulici Patočkova před ministerstvem kultury, kde byl zasypán bagrista. Báňský úřad za poslední propad Metrostavu udělil pokutu milion korun.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?