9. června 2014 15:55 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Blesková kontrola dálnice D1 šokovala vedení ŘSD. Přestavba skončí nejdřív za rok

Stavbaři budou přes noc bourat dva mosty na 43. a 48. kilometru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavbaři budou přes noc bourat dva mosty na 43. a 48. kilometru. | foto: ČTK

JIHLAVA Zpožděná rekonstrukce dálnice D1 mezi Lhotkou a Velkou Bíteší na Vysočině zřejmě neskončí dříve než v polovině příštího roku. Po pondělní neohlášené kontrole stavby to Českému rozhlasu řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kubiš.

Na zbývajících třech modernizovaných úsecích D1, na nichž dělníci také pracují od loňska, šéf ŘSD neshledal závažná pochybení ani zdržení. Na nich by práce měly být dokončeny v letošním roce.

Úsek mezi 153. kilometrem dálnice u Lhotky po 162. kilometr D1 u Velké Bíteše opravuje sdružení firem OHL ŽS a Alpine Bau CZ. Zpoždění těchto prací podle informací rozhlasu převýšilo 200 dní. "Pro mě je to naprosto tristní. Přestože je středový pás rozpracován, tak rozhodně toto zpoždění je tak obrovské, že ho zhotovitel není schopen nějakým způsobem eliminovat," řekl Kubiš.

Levnější a rychlejší oprava

Podle plánu zatím běží rekonstrukce ve zbývajících třech úsecích, a to mezi Šternovem a Psáři, Loktem a Hořicemi a mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou. Při dnešní kontrole na D1 hledal Kubiš společně s nezávislým stavebním poradcem možnosti levnější a rychlejší opravy dalších úseků mezi Mirošovicemi a Kývalkou.

Mezi Lhotkou a Velkou Bíteší společnost OHL ŽS kvůli problémům s nestabilním podložím loni stavbu několikrát přerušila a požadovala více peněz na pokrytí neočekávaných víceprací. Toho nakonec dosáhla v říjnu, kdy jí ředitelství silnic rozpočet navýšilo o deset milionů korun. Spor ale podle dřívějšího vyjádření ŘSD může skončit i u soudu.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.