Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Blíží se Zemanův sen? Číňané podepsali spolupráci na kanálu Dunaj-Odra-Labe

O výstavbě kanálu Dunaj-Odra-Labe se uvažuje už sto let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O výstavbě kanálu Dunaj-Odra-Labe se uvažuje už sto let. | foto: Wikipedia

PRAHA Jedna ze smluv, kterou ve středu česká a čínská strana podepsaly na pražském Žofíně, se týká analytické spolupráce na kanálu Dunaj-Odra-Labe. V úvodním projevu ekonomického fóra ji vyzdvihl prezident Miloš Zeman. Následně obě strany podepsaly tři desítky kontraktů z různých oblastí - energetiky, strojírenství či sportu.

Oficiální stvrzení analytické spoluprace na projektu Dunaj-Odra-Labe se o něco přiblíží splnění Zemanova velkého plánu - stavba vodního díla propojující zmíněné toky a obchodně i země, které na jejich březích leží.

Český prezident přiznal, že i politici mají své sny a tím jeho je právě vybudování kanálu Dunaj-Odra-Labe. Vítá proto předběžný zájem čínských firem spoluprácovat na tomto projektu.

Účastníci byznysového setkání na Žofíně podepsali za účasti prezidentů Česka a Číny na 30 obchodních dohod v nejrůznějších oblastech. Zatím je signovali například zástupci firem Škoda Auto, ČEZ, Česká exportní banka nebo Český Aeroholding a skupiny J&T.

Dohody se týkají energetiky, finančnictví, automobilového průmyslu nebo cestovního ruchu. Mezi podepsanými je i dohoda o rekonstrukci a nákupu fotbalového stadionu Eden.

Podepsána byla mimo jiné dohoda o technologicko-ekonomické spolupráci mezi S.W.H. Group zaměřující se na obnovitelné zdroje energie a China Longyuan Power Group. Uzavřena byla i rámcová dohoda o finanční spolupráci mezi Českou exportní bankou a Čínskou rozvojovou bankou, která má mimo jiné usnadnit českým exportérům přístup na čínský trh.

Český prezident Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching.
Jaroslav Tvrdík

Memorandum o porozumění podepsaly také kunovický výrobce letadel Aircraft Industries a China Aviation Supplies Holding Company. Další memorandum o porozumění o všestranné spolupráci uzavřely China General Nuclear Power Corporation a skupina ČEZ.

„Politici mají podnikatelům otevřít dveře. Ten podnikatel, který otevřenými dveřmi nedokáže vstoupit, nestojí za to, abychom se jím dále zabývali. Vstoupit musíte sami. Děkuji všem, kdo dokázali vstoupit, což dokážou právě připravené a dohodnuté smlouvy,“ řekl prezident, podle něhož se na Žofíně sešlo 30 nejúspěšnějších čínských a stejný počet nejúspěšnějších českých podnikatelů.

Zeman také zopakoval, že objem čínských investic v Česku dosáhne letos 95 miliard korun.

JAK TO VIDÍ SI ŤIN-PCHING

Čínský prezident na ekonomickém fóru mimo jiné řekl:

  • "Obě země jsou ochotny prohloubit mechanismus spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy."
  • "Vzájemná spolupráce pokračuje dalšími kroky, a je stále pevnější," poznamenal.
  • Prezident řekl, že ekonomika Číny vstoupila do "stavu nového normálu, který se vyznačuje přechodem z vysokého tempa růstu na střední". Podle něj stále představuje "důležitý pohon" pro globální ekonomiku.
  • Dále uvedl, že Čína prochází "velkým obrozením čínského národa". Tento "čínský sen" prý zahrnuje dva cíle - do roku 2020 proti roku 2010 zdvojnásobit HDP a příjem venkovského obyvatelstva, a do poloviny století dokončit proměnu na "moderní demokratickou socialistickou zemi".
  • Si Ťin-pching označil Čínu za "největší rozvojovou zemi světa". Do pěti let je v plánu zvýšení kvality čínských výrobků, s dalšími kroky počítá právě schválená třináctiletka, dodal prezident.

,

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!