Sobota 10. dubna 2021svátek má Darja 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Boeing 787 Dreamliner poprvé přeletěl oceán

Boeing 787 Dreamliner poprvé vzlétnul | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 787 Dreamliner poprvé vzlétnul | foto: Reuters

TOKIO Dlouho odkládaný projekt Boeing 787 Dreamliner má za sebou další krok na cestě k pasažérům. Testovací stroj tohoto typu ukončil svoji první cestu přes Pacifik a přistál v Japonsku, kde se na jeho testování budou příští týden podílet aerolinie All Nippon Airways (ANA). Dreamliner odstartoval v Seattlu a přistál na tokijském letišti Haneda.

Přivítal ho potlesk, transparent Welcome to Japan a hasičské vozy na jeho cestě k hangáru vytvořily slavnostní vodní oblouky. Pilot Masajuki Išii řekl, že byl během letu klidný, ale že až po přistání podlehl emocím. Podle ANA se má stroj vrátit do Seattlu v sobotu.

Dlouhé čekání na stroj je pro ANA téměř u konce. Japonská společnost je prvním zákazníkem ve frontě na letoun příští generace. Původní cíl dodávky z května 2008 Boeing nesplnil a kvůli potížím ve vývoji stroje dodávku opakovaně odkládal.

INFORMACE O BOEINGU 787 DREAMLINER

Dvoumotorový stroj je z velké části z uhlíkatých vláken a dalších kompozitních materiálů místo hliníku, proto je lehčí a má podle Boeingu o 20 procent nižší spotřebu paliva než jiná středně velká letadla.

Protože se letecké společnosti potýkají s vysokými cenami paliv, je nyní poptávka po úsporných strojích vysoká.

Boeing zatím přijal objednávky na 835 Dreamlinerů a doufá, že první z nich předá japonským ANA v srpnu či září. ANA si těchto letadel objednaly 55.

Společnosti Qantas a United Continental mají objednáno po 50 a Japan Airlines chtějí 35 těchto letadel.

Rival od evropského Airbusu, model A350, by měl jít do provozu u Qatar Airways v roce 2013. Airbus přijal objednávky na téměř 600 letadel tohoto typu, který je také odlehčený vláknitými polymery.

ANA uvádí, že se cestující budou v novém boeingu cítit pohodlněji, protože tlak vzduchu v něm odpovídá nižší výšce letu. Masami Cukamoto, druhý pilot dnešního letu ze Seattlu, uvedl, že vyšší úroveň kyslíku byla při devítihodinovém letu znatelná a cítil proto menší únavu.

Testovací letoun si v následujícím týdnu vyzkouší několik vnitrostátních japonských tras ANA mimo Tokio, aby se potvrdila připravenost stroje na běžný provoz. Týmy údržby si tak budou moci vyzkoušet i doplňování paliva a další rutinní servisní operace, napsala agentura AP.

,

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo
Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo

Opět tu máme pravidelnou soutěž pro ty, kdo rádi píší příběhy. Napište nám jeden během dubna. Tři z vás odměníme kosmetickým vybavením značky Linteo.