Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Boeing Dreamliner potřebuje doladit, dodávky se odkládají

Boeing 787 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 787 | foto: Reprofoto

SEATTLE/LONDÝN Americký výrobce letecké techniky Boeing možná první letadla 787 dodá až začátkem příštího roku. Šéf programu 787 Scott Fancher řekl, že jsou nutné další testy a bude také třeba vyměnit i některé přístroje z testovacího letadla. V oddělené zprávě pak Boeing sdělil, že globální poptávka po letadlech bude vyšší, než dosud předpokládal a Severní Amerika už nebude největším trhem.

Fancher je viceprezidentem divize Boeing Commercial Airplanes, která se specializuje na výrobu dopravních letadel. Na tiskové konferenci Fancher řekl, že Boeing má pořád v úmyslu první letoun 787 dodat japonské letecké společnosti ANA ještě do konce tohoto roku, jak původně plánoval. Zároveň ale opatrně připustil možnost zpoždění, což by znamenalo dodání v prvních týdnech roku 2011.

Čtěte také

Asie přeskočí Severní Ameriku
Boeing ale příznivě hodnotí vyhlídky celého trhu dopravních letadel na příštích 20 let. Poptávku po nových letadlech do roku 2029 tak zvýšil o 6,5 procenta na 30.900 letounů, zatímco v loňské prognóze předpokládal, že bude třeba jen asi 29.000 letadel. Objem letecké dopravy by měl růst o 5,3 procenta ročně a největším trhem by se měla stát oblast Asie a Tichomoří. Na druhé místo by tak odsunula Severní Ameriku.

Viceprezident divize dopravních letadel Randy Tinseth novinářům v Londýně řekl, že poptávka po letadlech půjde hlavně od nízkonákladových dopravců.

Nový typ Boeingu 787 Dreamline dnes úspěšně uskutečnil první zkušební let.

Projeví se ale i nutnost obnovy letového parku a své sehraje také vyšší hospodářský růst. Objem nových zakázek dosáhne zhruba 3,6 bilionu dolarů (asi 71,5 bilionu Kč), což je o 12,5 procenta více, než Boeing předpovídal v loňské prognóze.

Boeing příznivý výhled poptávky po letadlech nastínil jen pár dnů před zahájením největšího světového aerosalonu, který se bude tradičně konat ve Farnborough u Londýna.

Záležet bude na cenách ropy
Boeing předpovídá, že Evropa bude do roku 2029 potřebovat 7190 nových letadel, jejichž souhrnná hodnota bude činit zhruba 800 miliard dolarů (asi 15,9 bilionu Kč). Ačkoli objem letecké dopravy v celém světě poroste tempem 5,3 procenta ročně, počet přepravených pasažérů se bude zvyšovat o 4,2 procenta ročně.

Do vývoje letecké dopravy ale zasáhnou ceny ropy. Boeing sice očekává, že budou nadále kolísat, s jejich výraznými změnami ale nepočítá. Během příštího roku se ceny podle předpokladů firmy budou pohybovat v pásmu 75 až 85 dolarů za barel, v dalších 20 letech ale budou kolísat pouze v pásmu 70 až 90 dolarů.

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh
ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh

Gábina Hrdina (37 let) je hrdou matkou dvou dětí – Zoe (9 let) a Vincenta (7 let). Mezi její koníčky patří hudba, tanec, zpěv a pozitivní lidé....