2. září 2011 10:10 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Boj o Ostravu vypukne 26. září. Víme za kolik

Vlak společnosti RegioJet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak společnosti RegioJet. | foto: ČTK

PRAHA Společnost RegioJet podnikatele Radima Jančury po letech příprav oznámila, kdy vyrazí jejich první vlak na ostře sledovanou trať Praha-Ostrava. První reálnou alternativu k Českým drahám budou moci cestující poprvé zkusit v pondělí 26. září.

Prodej jízdenek zahájí RegioJet příští týden ve středu. Jejich cena bude závislá na předstihu v jakém si je cestující koupí a bude začínat na 230 Kč za jízdu. Podobně jako České dráhy bude i RegioJet u této ceny vyžadovat zákaznickou kartu. Tu však na rozdíl od drah poskytuje firma zdarma a má doživotní platnost.

České dráhy prodávají jízdenku do Ostravy za 329 Kč se základní In-kartou 25 a za 219 Kč s In-kartou 50. Nová In-karta 25 pro dospělé s roční platností přitom stojí 550 Kč, In-karta 50 pak vyjde na 2990 Kč.

ČTĚTE TAKÉ:

"Začíná revoluce v železniční dopravě. Každý den se na nás obrací spousta lidí, kteří se zajímají o naše vlaky, jaké služby jim poskytneme a kdy vyjedeme", sdělil Lidovkám.cz Jančura. Příští středu firma představí detailně ceny a jízdní řád.

Poprvé bez dotací

"Stejně jako u našich autobusů nezatížíme kapsy daňových poplatníků ani korunou. Díky našemu příchodu ušetří stát stovky milionů korun ročně tím, že přestane od prosince dotovat všechny vlaky na trase mezi Prahou a Ostravou," upozornil Jančura.

Stevardka Českých drah

Stevardka Českých drah

Stevardky a stevardi společnosti RegioJet

Stevardka společnosti RegioJet

Na vznik konkurence však reagují i České dráhy. Od prvního září se budou o cestující v první třídě vlakových spojů do Ostravy starat stevardky. Dráhy na šestnácti rychlících mezi Prahou a Ostravou nabídnou službu, kterou testovaly na jaře. Stevardky cestujícím budou rozdávat denní tisk a nabídnou jim teplý nebo studený nápoj zdarma.

Lidovky.cz, nevJan Nevyhoštěný

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.