Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
30. července 2019 9:05 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Kdo se hlásí o drážní žezlo? Vést ČD chce exšéf dopravního podniku, bankéř i ministerský náměstek

Exšéf pražského dopravního podniku Martin Gillar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exšéf pražského dopravního podniku Martin Gillar | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Do boje o nejvyšší pozice v Českých drahách se přihlásila řada zajímavých manažerských jmen. Podle zjištění LN stojí o posty v představenstvu bývalý šéf pražského dopravního podniku Martin Gillar a náměstek ministryně pro místní rozvoj Václav Nebeský. Dalšími potvrzenými jmény jsou například šéf Drážního úřadu Jiří Kolář nebo dlouholetý bankéř Boris Čuchran.

Ve vedení státního dopravce zbylo po personálních veletočích v uplynulém roce pouze tříčlenné torzo, standardní počet členů představenstva je pět. Rozprášila jej různá odvolávání či dobrovolné odchody.

V pondělí uplynula lhůta pro přihlášky do soutěže o nové členy vedení státní firmy s více než 20 tisíci zaměstnanci. Vzejít z ní může následně i generální ředitel železniční společnosti. LN se podařilo ověřit, že do výběrového řízení se přihlásil Václav Nebeský, současný náměstek ministryně pro místní rozvoj.

„Ano, podal jsem přihlášku,“ potvrdil někdejší manažer v technologických firmách jako UniControls či XT-Card. Před dvěma lety působil také v dceřiné společnosti Českých drah ČD-Informační systémy. A je členem takzvaného řídícího výboru drah, který za stát na činnost dopravce dohlíží a vybírá a odvolává členy jeho dozorčí rady.

Václav Nebeský.
Miroslav Kupec.

Nebeský byl zároveň na začátku června nejvážnějším kandidátem na post generálního ředitele ČD.

Nahradit měl Miroslava Kupce, kterého nečekaně, ze dne na den, odvolala dozorčí rada kvůli ztrátě důvěry a nespecifikovaným informacím tajných služeb. Jedenačtyřicetiletý Nebeský měl silnou podporu ministra dopravy Vladimíra Kremlíka.

Premiér Andrej Babiš však následně při sněmovních interpelacích vzkázal, že o nových členech vedení státního dopravce musí rozhodnout výběrové řízení, a proto z Nebeského nominace dočasně sešlo.

Dalším potvrzeným uchazečem v soutěži vyhlášené v červnu  je bývalý generální ředitel pražského dopravního podniku Martin Gillar. „ČD jsou pro mě preferovaný zaměstnavatel. Teď jsem půl roku jezdil po zahraničních stážích u jiných železničních dopravců, tak bych to moc rád zúročil. A to bez jakékoliv politické podpory,“ zdůraznil Gillar.

POTVRZENÍ KANDIDÁTI DO VEDENÍ ČD

  • Martin Gillar
  • Václav Nebeský
  • Boris Čuchran
  • Jiří Kolář
  • Karel Pospíšil

Mimo jiné i ta jej v dopravním podniku stála místo. Jeho šéfem byl v době vládnutí hnutí ANO v Praze a měl podporu jeho lidí. Po komunálních volbách, kdy se v metropoli změnila politická reprezentace, musel v prosinci loňského roku ve funkci nedobrovolně skončit.

Za jeho působení ve firmě došlo mimo jiné k vyhlášení soutěže na geologický průzkum nového metra D či k velkým nákupům nových autobusů.

Podle zjištění podal přihlášku také Boris Čuchran, který v Česku i v zahraničí zastával vysoké manažerské posty především v bankovnictví. Mezi jeho „štace“ patří členství v představenstvu banky LBBW Praha či ve vedení Wüstenrot Hypoteční banky.

Svoji kandidaturu potvrdil LN i ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář, který už v minulosti v nejvyšším managementu ČD zasedal, vedl i Správu železniční dopravní cesty. Jemu nyní pomohlo zmírnění podmínky v zadávací dokumentaci soutěže. Nyní je požadavek na působení ve vedení podniku s alespoň 100 lidmi, v minulosti žádaly ČD podmínku působení ve firmě s alespoň 300 lidmi ve třech z posledních pěti let. A vzhledem k tomu, že v inkriminované době vede početně menší Drážní inspekci, z předchozí soutěže vypadl.

Deník Zdopravy.cz upozornil, že do soutěže se přihlásil také současný předseda dozorčí rady ČD Karel Pospíšil. Ten byl zároveň předsedou výběrové komise pro členy představenstva, na tuto pozici logicky rezignoval. Šéfem dozorčí rady - která členy představenstva jmenuje a odvolává - však dočasně zůstává.

Zároveň platí, že ve výběrové komisi jsou tři členové dozorčí rady, tedy lidé, s nimiž Pospíšil pravidelně zasedá. Na otázku, zda to - dopravní expert a vysokoškolský učitel z ČVUT - nevnímá jako střet zájmů, neodpověděl.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!