17. listopadu 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bosna nakoupila rychlovlaky zbytečně. Nesmí na staré tratě

Rychlovlak TGV (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rychlovlak TGV (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

SARAJEVO Devět vysokorychlostních vlaků vyrobených na zakázku na Západě mělo být důkazem znovuzrození Bosny po krvavé válce v 90. letech minulého století. Jenže uplynulo osm let a žádný z nich dosud nevykonal jedinou cestu. Důvod? Jsou příliš rychlé pro bosenské 60 let staré železnice.

Cestující tak i nadále využívají jen staré pomalé vlaky, jenže zároveň ty rychlejší, které stojí v depu, splácejí ze svých daní, uvedla agentura AP. "Je to jako kdybyste si koupil devět Ferrari a neměl silnice, po kterých s nimi můžete jezdit," uvedl Samir Kadrić, zaměstnanec bosenských železnic, které vlaky pořídily. Zakoupily je od španělské společnosti Talgo za 67,5 milionů eur (1,8 miliardy Kč).

Vlaky z depa zřejmě nevyjednou

Vlaky, které mohou jezdit rychlostí až 240 kilometrů za hodinu, neustále stojí v depu nedaleko Sarajeva. Cestující přitom jezdí těmi 40 let starými, které se pohybují rychlostí maximálně 70 kilometrů za hodinu.

Ukázalo se, že nákup byl chybou, přiznává Kadrić. Nejenže v Bosně nejsou koleje, po kterých by mohly jezdit, navíc zde ani nemají peníze na jejich údržbu, což znamená, že se mohou začít postupně rozpadat.

ČTĚTE TAKÉ:

Ještě před válkou v letech 1992 až 1995 v zemi existovaly i rychlejší vlaky, jenže byly poškozeny a na jejich rekonstrukci nezbývají peníze. Dalším problémem je rozdělení země na dva autonomní regiony - Republiku srbskou a bosňácko-muslimskou Federaci Bosny a Hercegoviny. Každá z oblastí totiž provozuje svou vlastní železniční síť. Když tedy vlaky mezi nimi přejíždějí, musí se změnit lokomotiva i posádka, což jízdu po železnici ještě více zpomalí.

Původně se doufalo v opravy

Bosenskochorvatská železniční společnost, pro kterou pracuje Samir Kadrić, se dále dělí na firmu, která má na starosti vlaky a druhou společnost, jenž spravuje koleje. První z nich vysokorychlostní soupravy kdysi zakoupila a doufala, že přijde i potřebná úprava tratí. Jenže místní vláda druhé z firem nikdy neuvolnila slibovaných 300 milionů eur (8,2 miliardy korun), díky kterým by se mohly koleje zmodernizovat.

"Kdokoli objednal tyto vlaky, se měl sám sebe zeptat: kde na nich budeme jezdit?" komentoval současnou situaci jeden z cestujících Elvedin Gazić. "Ten, kdo na to dal naše peníze, měl mít nějaké základní povědomí nebo se měl zeptat někoho jiného, kdo by to věděl," dodal Gazić.

Kdo vlastně může za nesmyslnou koupi, nebylo nikdy řečeno. Současné vedení železnic se nicméně snaží situaci řešit. Rádo by vlaky pronajalo Turecku, aby se alespoň část z nich zaplatila.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!