18. srpna 2016 11:45 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Britové poslali na nebe největší létající stroj na světě. Nevěříte?

Britové poprvé vyzkoušeli hybridní vzducholoď Airlander 10, která je považována... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britové poprvé vyzkoušeli hybridní vzducholoď Airlander 10, která je považována... | foto: Reuters

LONDÝN Britové poprvé vyzkoušeli letové schopnosti hybridní vzducholodi Airlander 10, která je považována za největší létající stroj na světě. Vzdušné plavidlo dlouhé 92 metrů, které v sobě kombinuje prvky vzducholodě a letadla, vzlétlo ve středu v centrální Anglii před zraky stovek zvědavců.

Kroužilo na nebi asi půl hodiny a opět bezpečně přistálo.

Vzducholoď, kterou britská společnost HybridAir Vehicles původně vyvíjela pro americkou armádu, je naplněná nehořlavým héliem. Vznášet se dokáže ve výšce až 4900 metrů, letět rychlostí až skoro 150 kilometrů v hodině a setrvat ve vzduchu až dva týdny.

Britové poprvé vyzkoušeli hybridní vzducholoď Airlander 10, která je považována...
Britové poprvé vyzkoušeli hybridní vzducholoď Airlander 10, která je považována...

„Je to velká britská inovace,“ pochvaloval si ředitel společnosti Stephen McGlennan, podle kterého si stroj najde mnoho zákazníků ve vojenském i civilním odvětví.

Vzducholoď unese deset tun nákladu. Obejde se bez rozjezdové dráhy potřebné pro letadla i bez pozemní asistence, kterou vyžadují klasické vzducholodě jištěné lany.

Firma plánuje zvýšit svou konkurenceschopnost tím, že vyrobí ještě mohutnější stroj o nosnosti 50 tun.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)