Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Britské aerolinky se kvůli povinné karanténě cestujících obrátily na soud. Nemá prý vědecké opodstatnění

Britské aerolinky - ilustrační. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britské aerolinky - ilustrační. | foto: Reuters

Londýn  Aerolinky British Airways, easyJet a Ryanair se v pátek obrátily na soud kvůli rozhodnutí britské vlády, která od pondělí zavedla povinnou dvoutýdenní karanténu na cestující ze zahraničí. Trojice leteckých společností zároveň požádala, aby soud věc přezkoumal a případně v ní rozhodl co nejrychleji. Povinná karanténa cestujících nemá podle aerolinek vědecké opodstatnění, odrazuje od cestování letadlem a ohrožuje pracovní místa. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.

Jestliže soudci umožní soudní přezkum, vláda bude muset podle právních zástupců leteckých společností předložit vědecké důkazy, které by zavedení dvoutýdenní karantény opodstatnily.

Hlavní poradce britské vlády pro vědecké otázky Patrick Vallance tento měsíc uvedl, že o opatření rozhodli politici. Karanténa je podle něj nejlepším opatřením, jak omezit cestování ze zemí s vysokým podílem nakažených koronavirem.

Podle uvedených leteckých společností pro tak přísné opatření neexistuje vědecký důkaz, vyplývá z prohlášení společnosti IAG. Ta mimo jiné vlastní aerolinky British Airways.

Letecké společnosti také odmítly koncept cestovních koridorů, který chce Británie k 29. červnu otevřít do evropských zemí s dobrou epidemickou situací. Vláda jej představila jako možnou alternativu k povinné karanténě.

„Letecké společnosti zatím neviděly žádnou známku toho, jak a kdy budou navrhované ‚letecké mosty‘ mezi Británií a jinými zeměmi zavedeny,“ uvedla trojice aerolinek.

Členové britské vlády veřejně uvedli, že o cestovních koridorech či takzvaných leteckých mostech se zeměmi bezpečnými z hlediska rizika nákazy koronavirem uvažují. Oficiálně ale plán zatím nepředstavili a premiér Boris Johnson minulý týden vybídl občany, aby dovolenou raději trávili doma.

Právní kroky proti britské vládě zvažuje kvůli povinné karanténě i sdružení nazvané Zrušte karanténu (Quash Quarantine). Jeho součástí je 500 britských firem podnikajících v cestovním ruchu.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...