27. července 2010 11:43, aktualizováno  15:50 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Britské odbory tvrdí, že levné lety do Karibiku jsou lidským právem

British Airways  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy British Airways | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Evropský soud pro lidská práva čeká tvrdá zkouška. Poté, co musel rozhodovat o právu irských žen na potraty či zákazu nošení šátků, se na něj obrací britští odboráři s neobvyklou stížností.

Odborový svaz Unite se u soudu bude domáhat obnovení extra levných letů do Karibiku, které svým stávkujícím zaměstnancům zrušily aerolinky British Airways (BA).

Informoval o tom britský list The Daily Telegraph na svých webových stránkách. Odbory v pondělí oznámily, že se chystají právně napadnout nařízení šéfa aerolinek Willieho Walshe, který sebral všem stávkujícím zaměstnancům jejich cestovní výhody. Ty jim umožňovaly létat na všech linkách BA jen za desetinu běžné ceny.


"Po důkladném zvážení jsme došli k závěru, že toto rozhodnutí managementu porušuje evropské zákony na ochranu lidských práv," sdělil v prohlášení odborový svaz s tím, že se zrušení výhod týká šesti tisíc zaměstnanců.


Aerolinky však odborářům oponují. "Levné cestování pro zaměstnance není smluvním benefitem. Palubní personál věděl, že v momentě, kdy se ke stávce připojí, tak o výhody přijde," uvádí British Airways v prohlášení. Firma dodala, že na svém stanovisku důsledně trvá a bude ho před odbory bránit.

Vlna stávek už stála miliardy
Členové odborového svazu zaměstnanců palubního personálu minulý týden odmítli přijmout novou pracovní dohodu od vedení podniku. Spor kvůli dohodě letos vyvolal vlnu stávek a stál již aerolinky 150 milionů liber (4,5 miliardy Kč). Obě strany se současně navzájem vyzvaly k návratu k jednání a vyřešení sporu.

Unite zastupuje 90 procent z 12.000 zaměstnanců palubního personálu British Airways. Příčinou sporů mezi vedením a některými zaměstnanci je plán firmy ušetřit ročně zhruba 62,5 milionu liber. Společnost se tak snaží vyrovnat se s poklesem poptávky, výkyvy cen paliva a ostrou konkurencí.

Aerolinky za uplynulý finanční rok, jenž skončil v březnu, vykázaly rekordní ztrátu 531 milionů liber. Prohloubila se ze 401 milionů liber za předchozí finanční rok.

nevJan Nevyhoštěný