Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Brněnští taxikáři chtějí dostat Uber k soudu. Magistrátu předali návrh žaloby

Uber (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uber (ilustrační foto) | foto:  František Vlček, MAFRA

BRNO Zástupci brněnských taxikářů předali magistrátu koncept žaloby, s jejíž pomocí chtějí zabránit poskytování služeb společnosti Uber ve městě. Považují ji za nekalou konkurenci, protože nabízí služby odpovídající taxislužbě, řidiči však neplní povinnosti, které pro taxikáře ze zákona vyplývají.

Právníci magistrátu žalobu posuzují, udělali si také analýzu aktuální situace po vstupu Uberu na brněnský trh, řekla ČTK Zuzana Taušová z tiskového oddělení magistrátu. Město zvažuje, že se k žalobě připojí. Primátor Petr Vokřál (ANO) i vedoucí odboru dopravy Vladimír Bielko začátkem února uvedli, že dle jejich názoru Uber jednoznačně porušuje zákon, který upravuje provoz taxislužeb.

Dříve, než se město rozhodne, chce své kroky konzultovat ještě s dalšími institucemi. „Jednáme s policií, strážníky, finanční správou a také s pražským magistrátem, kde už Uber působí déle,“ uvedla Taušová.

Proti komu žaloba taxikářů míří, však zatím není zřejmé. Radek Kolář z brněnského cechu taxikářů to nechtěl specifikovat. Uber je totiž firma, která provozuje pouze mobilní aplikaci. Předpisy však podle taxikářů porušují řidiči, kteří provozují taxislužbu, avšak nesplňují řadu povinností, které taxikáři ze zákona mají. „Chceme, aby soud řekl, zda musí Uber dodržovat zákony. Pokud ne, pak je nemusíme dodržovat ani my. Stejně jako Uber funguje i aplikace Liftago a řidiči, kteří s ní jezdí, všechny náležitosti splňují,“ řekl Kolář.

Uber se hájí tím, že splňuje požadavky evropského práva a tvrdí, že není taxislužbou, ale spolujízdou. Řidiči, kteří pro Uber jezdí na živnostenský list, používají aplikaci, v které se zobrazí objednávka cestujícího. Tomu se strhne automaticky projetá částka z platební karty po ukončení jízdy. Uber, který je v Brně od začátku února, inzeruje nižší ceny, než mají klasické taxislužby.

Uber provázejí spory v řadě zemí Evropy. Legislativa totiž není zatím připravená na regulaci sdílené ekonomiky.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.