24. ledna 2013 12:57 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Brusel plánuje kvóty na elektrostanice. V Česku jich mají vyrůst tisíce

První veřejná dobíjecí stanice pro elektomobily | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První veřejná dobíjecí stanice pro elektomobily | foto: ČTK

BRUSEL Evropská komise navrhla, aby členské země Evropské unie zavedly do roku 2020 určitý minimální počet dobíjecích míst pro elektromobily. V Česku by bruselská komise chtěla mít k danému roku nejméně 13 tisíc veřejně přístupných stanic. Z údajů komise vyplývá, že v roce 2011 jich zde bylo jen 23.

Návrh na zavedení "kvót" na veřejně přístupná dobíjecí místa je součástí širší strategie pro čistá paliva. Komise v ní připomíná, že evropská doprava z 94 procent závisí na ropě, která se z velké většiny dováží. Často je to z nepříliš stabilních regionů.

Brusel zdůraznil, že doposud se pozornost věnovala palivům a vozidlům, nikoli otázce distribuce paliv. I kvůli tomu se tak unie dostala u čistých paliv do začarovaného kruhu; ceny automobilů na čistá paliva jsou vysoké, není dostatek dobíjecích míst a čerpacích stanic a navíc mezi spotřebiteli není příliš velká míra přijímání tohoto pohonu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Čína a USA plánují, že do roku 2020 bude v provozu přes šest milionů elektrických vozidel. Z hlediska Evropy se jedná o významnou příležitost pro dosažení silné pozice na rychle se rozvíjejícím celosvětovém trhu," řekl k tomu eurokomisař pro dopravu Siim Kalas.

Množství míst, kde je možné veřejně dobíjet elektromobily, se mezi státy EU výrazně liší. Na čele jsou v tomto ohledu země jako Nizozemsko či Německo, jinde jsou však počty stanic velmi malé.

"Tento návrh vyžaduje, aby každý členský stát zřídil minimální počet dobíjecích stanic, u nichž bude využívána takzvaná ´společná zástrčka´. Cílem je zřídit nezbytný počet dobíjecích míst, aby společnosti vyráběly za přiměřené ceny automobily ve velkosériové výrobě," píše se v prohlášení komise.

Lidovky.cz, ČTK