14. května 2013 16:20, aktualizováno  16:55 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Brusel pošle tři miliardy na modernizaci železnice z Prahy do Německa

Železniční most (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Železniční most (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise schválila investici 120 milionů eur (3,1 miliardy korun) z regionálních fondů Evropské unie na podporu modernizace železnice v České republice. Projekt je jednou z prioritních tras pro vytvoření transevropské železniční sítě a součástí přímého spojení Prahy s Německem.

Hlavním cílem projektu je modernizace železniční tratě o délce 21,66 kilometrů mezi městy Zbiroh a Rokycany ve východní části Plzeňského kraje. Díky tomu by železniční infrastruktura na tomto úseku měla být v souladu se standardy EU i mezinárodními standardy.

Evropský komisař pro regionální politiku Johannes Hahn v prohlášení dodal, že modernizace železniční sítě bude mít výhodu pro cestující z hlediska bezpečnosti přepravy i snížení doby přepravy.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pro obyvatele České republiky by mělo být snazší cestování do jiných členských států a jako jedno z prioritních dopravních spojení EU tato investice také přispěje k hladkému fungování vnitřního trhu unie. To zase učiní Českou republiku atraktivnější pro investory a podnikání," dodal.

České republice bylo přiděleno v letech 2007 - 2013 z finančních prostředků na kohezní politiku zhruba 26,7 miliardy eur (691,3 miliardy korun).

Lidovky.cz, ČTK