24. února 2010 13:18 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Brusel se téměř po roce dozvěděl o půjčce ČSA. Začalo vyšetřování

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRUSEL Evropská komise dnes začala vyšetřovat úvěr, který státní společnost Osinek poskytla českému leteckému dopravci ČSA. Půjčka ve výši zhruba 2,5 miliardy korun měla aerolinkám pomoci vytvořit rezervu na "horší časy" a pomoci se splátkami leasingu na letadla.

Evropská unie má pro úvěry od státních firem velmi přísná pravidla, může je posoudit jako nedovolenou státní pomoc.

"Komise nemůže vyloučit, že půjčka, kterou letecká společnost použije na financování nákladů spojených s provozem společnosti, nepředstavuje státní pomoc," uvedla komise.

Pokud by došla ke stejnému závěru i na konci vyšetřování, ČSA by nejspíš musely peníze vrátit. Podle mluvčí EK Amelie Torresové se tak ovšem stane, až Brusel dostane vyjádření české vlády a například i leteckých společností, které by se půjčkou cítily být poškozeny.

Úvěr poskytl Osinek, který je v současnosti v likvidaci, Českým aeroliniím na základě úvěrové smlouvy z 30. dubna 2009. V říjnu loňského roku pak česká vláda rozhodla o uvolnění aktiv, kterými ČSA úvěr zajišťovaly.

ČSA za úvěr ručily letištní budovou APC, kterou ovšem firma již prodala Letišti Praha, na což upozorňuje i Evropská komise. "Úvěr od společnosti Osinek tedy již není zajištěn aktivy," doplnila EK. Původně se předpokládalo, že stát vymění úvěr za akcie.

"Během šetření se komise podrobně zaměří na přesnou povahu a podmínky těchto opatření, která ČSA zvýhodňují. Hodlá zjistit, zdali jsou státní podporou, a pokud ano, jsou-li slučitelná s vnitřním trhem. Zkoumat bude zejména to, zdali by stejně jako česká vláda postupoval i soukromý investor," dodala komise v tiskovém prohlášení.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!