6. dubna 2011 13:15 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Brusel vyšetřuje Česko kvůli přeletům přes Sibiř

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRUSEL Evropská komise začala vyšetřovat Česko kvůli smlouvě s Ruskem, která se týká letecké dopravy. Česko se totiž samostatně dohodlo s Ruskem na dopravních poplatcích za přelet Sibiře, přestože by v této věci měla EU jednat jako celek. Rusko však jednotnost unie v tomto ohledu neuznává a smlouvy podepisuje s každou zemí zvlášť.

Češi nejsou zdaleka první zemí evropské sedmadvacítky, které může kvůli leteckým smlouvám s Ruskem teoreticky hrozit až žaloba u Soudního dvora EU v Lucemburku. Evropská komise totiž takto vyšetřuje již 25 členských států Evropské unie.

Čtěte také:

Bilaterální smlouvy mezi členskými státy EU a zeměmi mimo unii musí od počátku 90. let minulého století obsahovat klauzuli, která zaručuje stejné zacházení s aerolinkami v celé evropské sedmadvacítce.

Tuto praxi v roce 2002 potvrdil i evropský soudní dvůr, Rusko však jako jedna z mála zemí světa odmítá stejné zacházení se všemi leteckými dopravci uznat a nadále nutí své partnery uzavírat smlouvy, které nejsou v souladu s právem EU.

Pokladna Aeroflotu se plní
Poplatky za přelet Sibiře přitom nejsou nijak zanedbatelné a výrazně ovlivňují cenu letů z Evropy do Asie. Jen v roce 2008 evropské aerolinky zaplatily na poplatcích zhruba 420 milionů dolarů (asi sedm miliard korun).

Většina těchto finančních prostředků přitom putuje přímo do pokladny ruského národního dopravce Aeroflot.

Lidovky.cz, ČTK

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?