6. dubna 2011 13:15 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Brusel vyšetřuje Česko kvůli přeletům přes Sibiř

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRUSEL Evropská komise začala vyšetřovat Česko kvůli smlouvě s Ruskem, která se týká letecké dopravy. Česko se totiž samostatně dohodlo s Ruskem na dopravních poplatcích za přelet Sibiře, přestože by v této věci měla EU jednat jako celek. Rusko však jednotnost unie v tomto ohledu neuznává a smlouvy podepisuje s každou zemí zvlášť.

Češi nejsou zdaleka první zemí evropské sedmadvacítky, které může kvůli leteckým smlouvám s Ruskem teoreticky hrozit až žaloba u Soudního dvora EU v Lucemburku. Evropská komise totiž takto vyšetřuje již 25 členských států Evropské unie.

Čtěte také:

Bilaterální smlouvy mezi členskými státy EU a zeměmi mimo unii musí od počátku 90. let minulého století obsahovat klauzuli, která zaručuje stejné zacházení s aerolinkami v celé evropské sedmadvacítce.

Tuto praxi v roce 2002 potvrdil i evropský soudní dvůr, Rusko však jako jedna z mála zemí světa odmítá stejné zacházení se všemi leteckými dopravci uznat a nadále nutí své partnery uzavírat smlouvy, které nejsou v souladu s právem EU.

Pokladna Aeroflotu se plní
Poplatky za přelet Sibiře přitom nejsou nijak zanedbatelné a výrazně ovlivňují cenu letů z Evropy do Asie. Jen v roce 2008 evropské aerolinky zaplatily na poplatcích zhruba 420 milionů dolarů (asi sedm miliard korun).

Většina těchto finančních prostředků přitom putuje přímo do pokladny ruského národního dopravce Aeroflot.

Lidovky.cz, ČTK