Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Budapešť má modernější metro než Praha. Orbán před volbami vytáhl trumf

Čtvrtá linka vede z vlakového terminálu Kelenföld na jihozápadě města ke nádraží Keleti ve východní části Budapešti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtvrtá linka vede z vlakového terminálu Kelenföld na jihozápadě města ke nádraží Keleti ve východní části Budapešti. | foto: Majtényi Mihály, budapest.huReprofoto

BUDAPEŠŤ Deset let průtahů a účet za 40 miliard korun. Výstavba nové trasy metra pod Budapeští v mnohém připomíná tuzemské reálie. Týden před parlamentními volbami se však současnému premiérovi Viktoru Orbánovi nakonec podařilo zahájit provoz nového úseku. Čtvrtá linka spojující vlaková nádraží je nabitá těmi nejmodernějšími technologiemi.

Maďarská metropole uvedla čtvrtou linku metra do provozu v pátek. Vede z vlakového terminálu Kelenföld na jihozápadě města ke nádraží Keleti ve východní části Budapešti. Tato konečná stanice je zároveň přestupem na linku číslo dvě spojující východ a západ metropole.

V kontrastu s řadou zastaralých stanic na původních trasách je nová trasa vedle soudobého designu stanic pozoruhodná především moderními technologiemi. Zřejmě nejvýraznější novinkou je fakt, že díky modernímu řídícímu a navigačnímu systému budou vlaky na trase jezdit bez strojvůdců - ačkoli ve zkušební době přibližně prvního roku provozu řidiči v kabině pro jistotu budou.

Čtvrtá linka vede z vlakového terminálu Kelenföld na jihozápadě města ke nádraží Keleti ve východní části Budapešti.

Zbrusu nová stanice na nádraží Keleti ve východní části Budapešti.

Nová trasa je dlouhá 7,3 kilometrů a zvyšuje celkovou délku budapešťské podzemní dráhy na více než 38 kilometrů. Výstavba linky přišla na 452,5 miliardy forintů (téměř 40 miliard korun) a Budapešť ji za přispění maďarského rozpočtu a evropských fondů stavěla osm let.

Orbán sbírá body

"Budapešť bude hrdým hlavním městem, jestliže se vydá cestou ambiciózních projektů, což může dosáhnout jedině tehdy, když najde způsob, jak spolupracovat s vládou," zdůraznil během svého proslovu Orbán roli kooperace své pravicové vlády s budapešťskou radnicí, kterou rovněž ovládá premiérova strana Fidesz.

ČTĚTE TAKÉ:

Orbán před volbami, v nichž je jeho strana podle průzkumů největším favoritem s odhadovaným ziskem přes 30 procent hlasů, stupňuje svou mediální aktivitu a "obdarovává" Maďary řadou výdobytků, které se tradičně vyrojily v tomto období.

Minulý týden v úterý premiér otevřel novou továrnu firmy Lego, ve středu představil národu stříbrný poklad z dob antického Říma, který údajně před lety patřil Maďarsku a Orbánova vláda jej nyní koupila zpět. Ve čtvrtek pak symbolicky přestřihl pásku u plynovodu ze Slovenska, který Maďarsku zajišťuje přísun plynu ze severní Evropy.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Kasina a herny mohou otevřít | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Kasina a herny mohou otevřít | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Kasina a herny mohou otevřít | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!