Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Budou blokády, vyhrožují Moravané Bártovi kvůli škrtům na stavbách silnic

Demonstranti blokovali úsek silnice E55, požadují rychlé dokončení dálnice D8. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti blokovali úsek silnice E55, požadují rychlé dokončení dálnice D8. | foto: ČTK

OSTRAVA Některá moravskoslezská města a obce, kterých se týká zastavení silničních staveb, chtějí proti rozhodnutí ministerstva dopravy (MD) protestovat. Obyvatelé Bohumína na Karvinsku začínají podepisovat petici proti "zmrazení" rozestavěného mostu ve městě.

Návrh částečného řešení tamní situace přiveze ministr dopravy Vít Bárta (VV) do Bohumína příští týden. Vedení Velké Polomi a Hrabyně na Opavsku zvažují protestní blokádu kvůli zastavení stavby na přetížené silnici I/11, která obce protíná.

Čtěte více:

Tříčlenný petiční výbor začne v Bohumíně sbírat podpisy nejpozději ve čtvrtek. Cílem petice je přimět ministra, aby změnil své rozhodnutí zastavit stavbu strategického mostu mezi centrem města a jeho částí Skřečoň, který se nachází na hlavním tahu mezi Bohumínem a Karvinou. Původní most byl zbourán a doprava včetně kamionové je objížďkami zatažena do centra města.

"Věříme ve zdravý rozum"

Bártův černý seznam

Na ministerském "černém" seznamu je úsek na I/11 mezi čtyřmi stavbami ve vysokém stupni rozestavěnosti, tři z nich jsou v Moravskoslezkém kraji. Kromě I/11 a bohumínského mostu na I/67 je to ještě stavba takzvané prodloužené Místecké v Ostravě, která má propojit hlavní tah mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem s dálnicí D1. Stop platí i pro přípravy staveb prodloužené Rudné v Ostravě a obchvatu Frýdku-Místku. Seznam celkem 12 zastavených staveb je výsledkem úsporných opatření kvůli nedostatku peněz ve Státním fondu dopravní infrastruktury.

"Okrajové části města jsou odříznuté. Objížďky vedou po absolutně nevyhovujících vedlejších silnicích, kde mají dva kamiony problém se vyhnout. Zhruba kilometrový úsek do centra se jezdí půl hodiny. Nejsou na nich ani chodníky, přitom tudy chodí děti do školy. Kdo nám zaručí jejich bezpečnost?," řekla ČTK členka petičního výboru Markéta Opartyová. Dodala, že věří v ministrův zdravý rozum, až situaci ve městě uvidí.

Mluvčí MD Jakub Ptačinský řekl ČTK, že pro Bohumín existuje šance jak dopravní situaci částečně vyřešit. "Ministr zadal vypracování určitého řešení, které by mohlo městu pomoci. Zveřejní ho až při své návštěvě Bohumína," řekl ČTK. Upozornil ale, že seznam zastavených staveb se do konce letošního roku měnit nebude. Podle něho Bárta navštíví i další krizová místa v regionu, kterých se zastavení staveb týká.

Zablokujeme ministra
Ministr by tak mohl projet i trasu silnice I/11, která prochází právě Velkou Polomí a Hrabyní. Zastavením stavby, která má odvést dopravu mimo jejich centra, budou trpět nejvíce. "Velmi vážně uvažujeme o protestní blokádě. Během dvou až tří týdnů se rozhodneme," shodly se starostky obou obcí na dnešním jednání s náměstkem opavského primátora a předsedou Sdružení pro výstavbu komunikace I/11 - I/57 Pavlem Mališem.

Obě obce mají v těsné blízkosti silnice, po níž jezdí mezi Ostravou a Opavou denně až 30.000 vozidel, úřady, školy či obchody. "Lidé jsou rozhodnutím ministerstva zděšeni," řekla ČTK starostka Velké Polomi Ludmila Bubeníková. Podle hrabyňské starostky Zdeňky Jordánové bylo obcím během uplynulých 30 let předloženo již osm variant obchvatů, ani jedna se však nerealizovala.

Připomněla, že součástí Hrabyně je velké rehabilitační centrum a ústav pro celkem 600 handicapovaných lidí. "Je to de facto satelitní městečko, jehož obyvatelé potřebují využívat služby v obci. Doporučila bych lidem z ministerstva, ať si sednou na vozík a projedou se přetíženou Hrabyní," řekla ČTK s tím, že dopravní situace v obci je zoufalá.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!
120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!

Díky špičkovému výzkumu a vývoji jsme v Nestlé dokázali vyvinout recepturu se strukturami oligosacharidů, probiotik a optimalizovanou bílkovinou...