25. listopadu 2014 12:46 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Tramvajenka zlevní příští rok o tisícovku, slibuje nová pražská vláda

V Praze se po dvou letech otevřela stanice metra Národní třída. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Praze se po dvou letech otevřela stanice metra Národní třída. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Vznikající pražská rada Adriany Krnáčové (ANO) se rozhodla už příští rok výrazně zlevnit cestování v pražské hromadné dopravě. Za metro, autobusy a tramvaje by lidé ročně zaplatili o 1 100 korun míň než dosud, tedy 3 650.

Tento populistický krok má nalákat nové cestující, budoucí radní se inspirují Vídní, kde se tento experiment vyplatil. Jenže pokud bude v Praze neúspěšný, výrazně prodraží fungování dopravního podniku.

V současné době mu časové kupony a jednotlivé jízdenky přinášejí zhruba pět miliard ročně. Pokud by se příjmy dopravce kvůli levnějšímu jízdnému snížily, muselo by výpadek zaplatit hlavní město.

„Podle zákona musí dopravní podnik dostat peníze od toho, kdo slevu nařídí,“ potvrdil mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl. Podle odhadů městské firmy může propad činit až půl miliardy korun ročně. Šéf dopravního podniku Jaroslav Ďuriš to řekl pro ČRo Regina.

PSALI JSME:

Zlevněný roční kupon v pražské MHD by mohl začít platit v prvním čtvrtletí roku 2015. Rada hlavního města by měla záměr schválit ještě do konce letošního roku. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) plánuje dvouletou pilotní fázi.

„Koaliční návrh na zlevnění jízdného bych rád přinesl na jednání rady co nejdříve, bude to jeden z prvních bodů. Ropid, který pražskou MHD organizuje, potřebuje na zavedení změny zhruba tři měsíce,“ řekl budoucí radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Budova za více než tři miliardy bude dokončena až v závěru roku. Kompletní...
Průchod nově vznikajícím nákupním centrem Quadrio nad stanicí metra zatím...
V Praze se po dvou letech otevřela zrekonstruovaná stanice metra B Národní...
V Praze se po dvou letech otevřela stanice metra Národní třída.

Zástupci koalice se inspirovali ve Vídni, kde vedení města k tomuto kroku přistoupilo v roce 2012. Snížilo cenu ročního cenu kuponu ze 449 euro na 365 euro.

Ve Vídni prý sleva přilákala do MHD o 100 tisíc cestujících víc, když do té doby jich jezdilo s ročním kuponem asi 400 tisíc. Podle Dolínka by příliv cestujících v hromadné dopravě mohl na některých místech ulevit přetížené automobilové dopravě.

Pokud by Praha ke zlevnění přistoupila, avšak nepřilákala více cestujících, klesly by ročně příjmy DPP, potažmo Prahy, o asi 200 milionů korun. DPP ročně na předplatních kuponech získá přibližně 800 milionů.

MHD v Praze

  • Pražský dopravní podnik přepraví denně asi 3,3 milionu cestujících.
  • V roce 2013 si roční kupon zakoupilo 168 432 cestujících, měsíční 2,27 milionu a čtvrtletní jízdné si pořídilo 606 646 pasažérů.
  • Celkově činily tržby z jízdného v rámci pražské integrované dopravy za rok 2013 4,2 miliardy korun, z toho 3,2 miliardy tvoří všechny druhy předplatných kuponů dohromady.
Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!