15. prosince 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Budoucnost obřího Boeingu 747 v ohrožení. Zachrání symbol USA Rusové?

Boeing 747-8 stojící na francouzském letišti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 747-8 stojící na francouzském letišti. | foto: Reuters

CHICAGO Vyhlídky slavného Boeingu 747 jsou nejisté, aerolinky o slavný Jumbo Jet ztrácejí zájem. Přitom žádné jiné dopravní letadlo se nestalo ikonou tolika velkofilmů a do jisté míry je i symbolem USA - už proto, že jedno z těchto letadel nese označení prezidentského speciálu Air Force One.

Budoucnost obřího boeingu je ve velkém ohrožení. I když za více než čtyřicet let od počátku výroby prošel mnoha inovacemi, zájem o 747 klesá. Některé aerolinky ho dokonce zcela vyřadily z letky a nových objednávek nepřibývá.

A tak paradoxně jediným, kdo může chřadnoucí ikonu leteckého průmyslu zachránit, zůstávají v současné chvíli Rusové.

Za letošní rok uzavřel Boeing jen dvě zakázky na 747, stejně jako o rok dříve. Jedním z odběratelů je přitom samotná společnost, která letadla vyrobila sama pro sebe a v listopadu k nim uzavřela nájemní smlouvu pro AirBridgeCargo, dceřinnou firmu ruských aerolinek Volga-Dněpr Group.

Právě moskevská společnost vlastněná jedním z nejbohatších Rusů, Alexejem Isaykinem, platí za poslední známou naději slavného stroje. Před měsícem prohlásila, že plánuje nakoupit do své letky osmnáct letadel nejnovější řady 747.

Agentura Bloomberg, která o chystaném obchodu informovala, ale jeho uzavření nevidí příliš reálně. Připomíná potíže ruské ekonomiky a s tím související prudký pád rublu. I když nákup civilních letadel nespadá do mezinárodních sankcí, jimž musí Ruská federace čelit od propuknutí konfliktu na Ukrajině, těžkosti tamního hospodářství jsou velkou překážkou pro naplnění slibu.

Pokud k transakci skutečně dojde, pak podle ruského přepravce už v průběhu příštího roku. Volga-Dněpr by si přála prostřednictvím leasingu koupit další dvě letadla a pak v následujících letech přikupovat dvě až tři ročně až do roku 2022.

Malajské mezinárodní letiště v Kuala Lumpuru vyzvalo majitele tří boeingů 747,...
Malajské mezinárodní letiště v Kuala Lumpuru vyzvalo majitele tří boeingů 747,...

Hlavním lákadlem pro Rusy je velký nákladový prostor, přístupný skrz odnímatelnou špičku letadla. Isaykinova letka se totiž právě na nákladovou přepravu do velké míry specializuje.

Slavný Boeing z trhu pomalu vytlačují modernější letadla, jako například dvoupatrový Airbus A380. Ten překonal americkou 747 v počtu přepravených pasažérů už v průběhu loňského roku. Většina aerolinek na světě využívá Jumbo Jet stále méně. Snad jedinou výjimkou je německá Lufthansa (její letka má nyní 32 těchto strojů), i ta ale bude zřejmě v brzké době hledat náhradu.

V čem poletí prezident?

Společnost Boeing se mezitím usilovně snaží prodat již vyrobená letadla, kterých má momentálně v hangáru šest. Jejich hodnota dosahuje podle Bloombergu 2,2 miliardy amerických dolarů. Spolu s tím, jak se obchody nedaří uzavřít, osekávají v Boeingu výrobu. V příštím roce ji plánují snížit na jeden stroj měsíčně.

Slavný stroj má i poměrně vlažnou podporu ve Washingtonu. Úřad prezidenta Obamy na začátku roku oznámil, že jím využívaná dvojice 747 pod označením Air Force One bude brzy potřebovat vyměnit. Jsou v provozu už od roku 1991.

Za účelem nákupu nových, upravených modelů 747-8 už Washington předem oslovil právě Boeing. Jenže cena strojů se nelíbí strážcům rozpočtu v americkém kongresu. Transakce by měla překročit tři miliardy dolarů a je možné, že příští americký prezident se bude přepravovat v docela jiném letadle.

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR MONTÁŽE-RŮZNORODÁ PRÁCE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 28 000 Kč