Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bývalý šéf spořitelny Kysilka by mohl vést dozorčí radu Českých drah. Doporučil ho ministr dopravy

Pavel Kysilka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Kysilka. | foto: Foto Michal ŠulaMAFRA

Praha Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) doporučil na post předsedy dozorčí rady Českých drah (ČD) bývalého viceguvernéra České národní banky a někdejšího generálního ředitele České spořitelny Pavla Kysilku (60). Ministr to uvedl ve středu na Twitteru.

Dosavadním šéfem rady je akademik Karel Pospíšil. O předsedovi i dalších členech rady rozhoduje Řídící výbor ČD, který zastupuje ministerstvo dopravy. Pospíšil skončí k 10. září.

Kysilka v minulosti působil jako člen bankovní rady a později i viceguvernér České národní banky. Od prosince 1997 do července 1998 byl navíc pověřen zastupováním guvernéra. Později byl v letech 2012 až 2015 generálním ředitelem České spořitelny.

Pavel Kysilka, bývalý šéf České spořitelny.
Pavel Kysilka

Pospíšil svůj konec v čele rady ve středu potvrdil. Důvodem je jeho kandidatura do představenstva společnosti. Z funkce ho formálně odvolá Řídící výbor k 10. září. Pospíšil se stal šéfem dozorčí rady na konci letošního dubna, kdy nahradil dalšího akademika Petra Moose, který odstoupil ze zdravotních důvodů.

Státní dopravce v současnosti hledá dva členy představenstva, včetně jeho předsedy. Místo šéfa podniku je uvolněno po Miroslavu Kupcovi, kterého dozorčí rada v červnu odvolala. Do výběrového řízení na nové členy vedení se přihlásilo přes 30 zájemců, mezi nimi i Pospíšil. Výběrová komise jejich seznam postupně zúžila na několik kandidátů z nichž bude na svém jednání v září vybírat dozorčí rada. Její jednání se mělo původně uskutečnit 12. září, na žádost ministra dopravy, který se ho chce osobně zúčastnit, však byl zatím termín odložen na neurčito.

Skupinu Českých drah tvoří osobní dopravce a nákladní ČD Cargo, dále také například Výzkumný ústav železniční, poskytovatel datových služeb ČD Telematika nebo poskytovatel ICT služeb ČD Informační systémy. Vlaky státního dopravce v pololetí cestovalo 91,6 milionu lidí, meziročně o 2,5 procenta více. Společnost v pololetí vykázala zisk 441 milionů korun, což je meziročně o 179 milionů korun více. Skupina zaměstnává přes 23 500 lidí.

Kysilka půl roku vedl ČNB, pět let šéfoval České spořitelně

Datum a místo narození: 5. září 1958, Boskovice

Vzdělání: absolvent Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze

Kariéra: po studiích zůstal na VŠE jako vědecký aspirant, později pedagog; v roce 1986 nastoupil jako vědecký pracovník do Ekonomického ústavu Československé akademie věd, kde tři roky působil v týmu Josefa Zieleniece; v letech 1990 až 1991 pracoval jako hlavní ekonomický poradce ministra pro ekonomickou politiku; po volbách 1992 byl ekonomickým poradcem ministra hospodářství Karla Dyby; na přelomu let 1992 až 1993 byl pověřen přípravou a řízením měnové odluky se Slovenskem a zavedením české měny; v letech 1992 až 1993 byl zástupcem viceguvernéra Státní banky československé (SBČS), od roku 1992 byl členem bankovní rady SBČS, později České národní banky (ČNB), v letech 1993 až 1999 působil ve funkci viceguvernéra ČNB, od prosince 1997 do července 1998 byl pověřen vedením ČNB (v době, kdy byl Josef Tošovský premiérem); následně pracoval jako výkonný ředitel v Erste Bank Sparkassen (CR); v roce 2000 začal pracovat pro Českou spořitelnu (ČS) jako hlavní ekonom a člen širšího vedení banky; členem představenstva ČS byl zvolen v říjnu 2004, v letech 2011 až 2015 byl jejím generálním ředitelem; v dubnu 2016 byl zvolen do dozorčí rady České exportní banky (ČEB), o měsíc později se stal jejím předsedou, obě funkce opustil v listopadu 2016; ve stejné době působil také jako místopředseda dozorčí rady Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB); poslední tři roky se věnoval zejména poradenství

Rodina: ženatý, má tři děti

Ostatní:

  • V poslední době působil v poradenské firmě 6D Academy, jejímž je spoluzakladatelem a která radí firmám s digitalizací, robotizací a umělou inteligencí. Je také předsedou správní rady Vysoké školy ekonomické (VŠE) či prezidentem hudebního festivalu Smetanova Litomyšl. Působí také v nadaci Dobrý anděl nebo v porotě ankety o Banku roku. Před dvěma roky byl Kysilka členem komise, která vybírala nového ředitele národního podniku Budějovický Budvar.
  • Spolu se Zieleniecem, Tomášem Ježkem a Vladimírem Rudlovčákem napsal ještě před listopadem 1989 knihu Československo na rozcestí, která podala první ucelenější projekt ekonomické transformace.
  • Kysilka v dějinách českého bankovnictví figuruje jako muž, který rozdělil československou měnu. Na přelomu let 1992 a 1993 byl pověřen přípravou a řízením měnové odluky se Slovenskem a zavedením české koruny. Na konci roku 1990 se také podílel na vypracování materiálu pro vládu o možných důsledcích rozdělení státu.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?
Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?

A je to zase tady! Vánoce jsou za rohem. A zvláště pokud se chystáte pořídit nějaké dárky přes internet, rozhodně se vyplatí nakupovat ještě před...