Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Část vedení Aeroflotu ČSA kupovat nechce

Letadlo v barvách ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo v barvách ČSA | foto: Reprofoto

MOSKVA Záměr ruské letecké společnosti Aeroflot podílet se na privatizaci ČSA naráží na odpor členů dozorčí rady. Podle nich jsou ruské aerolinky i bez toho ve složité finanční situaci, napsal list Vedomosti.

Šéf Aeroflotu Valerij Okulov již uvedl, že do 20. března společnost podá přihlášku do soutěže o nákup 92 procent ČSA, jakkoli soutěž nebude podle jeho slov jednoduchá a již nyní se posuzuje v každé české hospodě. Aeroflot usiluje o získání partnera v tendru a nyní podle Okulova jedná s dvěma českými společnostmi.

Výběrové řízení na nového majitele ČSA vyhlásilo české ministerstvo financí 5. února. Zájemci mohou podávat přihlášky do 23. března do 12:00, nový majitel by měl být znám nejpozději do 30. září letošního roku. Do prodeje jde celý balík akcií státu, který tvoří 91,51 procenta základního kapitálu ČSA. Výběrové řízení bude dvoukolové. První kolo bude kvalifikační, adept nesmí například být v konkurzu či úpadku, nesmí českému státu nic dlužit ani být v jiném sporu s Českou republikou. Ve druhém kole bude jediným kritériem výše nabídnuté a garantované nákupní ceny.

"Tyto ambice se nelíbí dozorčí radě Aeroflotu," píší Vedomosti. Dodávají, že český tendr se posuzoval na zasedání 28. ledna, kdy se v reakci na stručné vystoupení Okulova a dvou jeho zástupců postavili členové rady včetně jejího předsedy, ministra dopravy Igora Levitina, proti vstupu do soutěže.

Tuto situaci podle listu popisuje dopis dvou členů rady Sergeje Aleksašenka a Leonida Dušatina ministru Levitinovi, kteří si postěžovali, že v zápisu ze zasedání není o českém tendru ani zmínka. V médiích se přitom už píše, že Aeroflot chystá přihlášku a zaplatí, "kolik bude třeba". Navrhují proto otázku znovu zařadit na příští zasedání.

V dopisu se rovněž upozorňuje, že Aeroflot je ve složité finanční situaci, ale nákup ČSA citelné výhody nepřinese. Experti se liší v ohodnocení českých aerolinek v rozmezí od 400 do 800 milionů dolarů a hlavně není znám dluh společnosti; ke konci září jen úvěry v bankách činily 493 milionů dolarů, zatímco u Aeroflotu dluh ke konci roku činil 1,25 miliardy dolarů.

Podle zástupce generálního ředitele Aeroflotu Lva Košljakova ale záměry aerolinek neodporují názoru dozorčí rady, protože přihláška do soutěže v první etapě nenese žádné závazky a Aeroflot získá dokumenty, umožňující analyzovat situaci ČSA; o penězích se má rozhodovat až v dubnu či květnu.

Vedomosti závěrem podotýkají, že ministrova reakce na dopis není známa. Ale Alexandr Lebeděv, jehož společnosti NRK vlastní 28 procent Aeroflotu, nehodlá přestat v snaze překazit obchod a chystá se české úřady upozornit, že Aeroflot nesplní přijaté závazky.

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...