27. října 2009 17:02 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČD Cargo prodá 1145 vagonů a obratem si je pronajme

Takto budou v nových barvách vypadat lokomotivy a přípojné vagóny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Takto budou v nových barvách vypadat lokomotivy a přípojné vagóny. | foto: České dráhy

Dceřiná společnost Českých drah pro nákladní dopravu ČD Cargo hodlá prodat 1145 vagonů, následně si je chce pronajmout zpět na 10 let. Hodnota zakázky je 1,7 miliardy bez daně z přidané hodnoty.

ČTK to zjistila v systému o veřejných zakázkách. Podle mluvčího společnosti Zdeňka Větrovce je hlavním záměrem firmy "získání dlouhodobých finančních zdrojů".

"Společnost předpokládá, že po vyhodnocení nabídek v závěru roku, kdy je také termín pro odevzdání nabídek, dosáhne touto operací větší ekonomické výhodnosti v oblasti externích finančních zdrojů určených právě na obnovu vozidlového parku," uvedl Větrovec. Cargo celkem vlastní přibližně 26.000 vagonů.

Větrovec odmítl, že by společnost potřebovala získat v krátké době peníze na provoz. "Tato operace nikterak nesouvisí s krátkodobými finančními potřebami společnosti, které jsou plně pokryty," sdělil mluvčí.

Společnost ČD Cargo se letos po ziskových letech propadla do ztráty v důsledku krize a úbytku zakázek na dopravním trhu. Za období leden až září společnost vykázala ztrátu před zdaněním 365 milionů korun. Situace se začala lepšit ve třetím čtvrtletí, za které firma vykázala zisk šest milionů korun před zdaněním. V samotném měsíci září měla firma zisk před zdaněním 59 milionů korun.

Prodej a zpětný pronájem letadel využily v nedávné době České aerolinie. Transakce s pěti letadly vylepšila firmě počátkem roku 2007 hospodaření o 500 milionů korun.

ČTK