30. dubna 2012 8:00, aktualizováno 1. 5 1:27 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČD chtějí od Škody penále 734 milionů za lokomotivy

Lokomotiva Škoda 109E | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lokomotiva Škoda 109E | foto: Škoda Transportation

PRAHA České dráhy chtějí od Škody Transportation penále 734 milionů korun za zpožděné dodávky lokomotiv 109E. Potvrdil to generální ředitel ČD Petr Žaluda.

Škoda takovou částku odmítá a nabídla odškodné maximálně 100 milionů. Celá věc tak pravděpodobně skončí u soudu nebo rozhodčího řízení. "Je to věc, kterou teď velmi intenzivně řešíme," řekl Žaluda Mladé frontě DNES. Penále si České dráhy nárokují nejen kvůli zpožděným dodávkám, ale i vzniklým vícenákladům.

ČTĚTE TAKÉ:


Stroje si totiž musí půjčovat a platí za ně vysoký nájem Například pronájem rakouských lokomotiv vyjde na 70 milionů korun ročně.

"Už několikrát jsme říkali, že ještě v průběhu vývoje a výroby lokomotivy se poměrně zásadně změnily mezinárodní normy TSI, což byly skutečnosti, které jsme nemohli ovlivnit. Vzhledem k těmto objektivním příčinám zpoždění dodávek lokomotiv s výměrem takto vysokého penále nesouhlasíme," řekla deníku mluvčí Škody Transportation Lubomíra Černá.

Dodávka měla být kompletní v roce 2009

Lokomotivy měly být dodané do roku 2009. ČD mají v provozu 13 z 20 objednaných lokomotiv. Nemají však stále potřebná povolení, takže tahají vlaky ve zkušebním provozu a jezdit s nimi mohou pouze po českých tratích.

Přitom si je dráhy kupovaly hlavně kvůli tomu, aby s nimi mohly jezdit i do zahraničí bez nutnosti přepřahat. Dosud na zálohách ČD zaplatily 1,8 miliardy, celý kontrakt má hodnotu 2,4 miliardy korun.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Škoda má potíže s homologací i proto, že si ČD vymínily schválení u německého drážního úřadu, který patří k nejpřísnějším v Evropě. Podle Černé je lokomotiva 109E prvním strojem tohoto typu, která takovou homologací prochází, což vše komplikuje. Škoda tvrdí, že homologace je už ve finální fázi a potřebné papíry tak získá co nejdříve. Zatím se mluví o letošním červnu, uvedla MfD.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!