Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
14. srpna 2017 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČD platit nebudou, půjčení rakouské lokomotivy bylo v pořádku, rozhodl úřad

Lokomotiva Taurus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lokomotiva Taurus. | foto: MAFRA - Anna Vavríková

BRNO Antimonopolní úřad zrušil pokutu 1,2 milionu korun pro České dráhy za pronájem lokomotiv Taurus od rakouských drah. Pokuta byla původně za pronájem bez výběrového řízení na roky 2010 až 2013.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) však u soudů neobhájil obdobný případ týkající se pronájmu na rok 2014, kde původně uložil milionovou pokutu.

Také ve starším případě se proto nyní přiklonil k názoru soudu, vyplývá z webu ÚOHS. Rozhodnutí je pravomocné.

Krajský soud v Brně loni rozhodl, že České dráhy zákon neporušily a pouze plnily závazky vyplývající z dohody o mezinárodní přeshraniční dopravě. Soud tak odmítl argument ÚOHS, který tvrdil, že se dráhy dopustily správního deliktu tím, že si nepronajaly lokomotivy v žádném z druhů zadávacího řízení.

Dráhy se bránily tím, že jde o standardní spolupráci s národním dopravcem sousedního státu a takzvanou vyrovnávku výkonů, která je běžná při spolupráci i s dalšími okolními státy.

Od prosince 2014 bude vozit mezi Prahou, Brnem, Vídní a Štýrským Hradcem jednotky Railjet.
Lokomotiva Taurus Českých drah.

Podle soudce Krajského soudu v Brně Davida Rause není možné považovat za pronájem lokomotiv ani stav, kdy se část smlouvy plní finančně.

Poté, co České dráhy uspěly u Krajského soudu v Brně, požádaly ÚOHS, aby svůj postoj v obdobném případě týkajícím se pokuty 1,2 milionu korun sám znovu přezkoumal. ÚOHS státní firmě vyhověl a také druhou pokutu definitivně zrušil.

SMLOUVA S RAKUŠANY

  • České dráhy v letech 2009 až 2012 uzavíraly každoročně se společností Österreichische Bundesbahnen smlouvy na pronájem lokomotiv Taurus.
  • Ty jako jediné mohou vozit osobní soupravy Railjet na mezinárodních spojích mezi Prahou, Vídní a Štýrským Hradcem.
  • První v Česku vyjela v roce 2014. V předchozích letech vozily rakouské lokomotivy standardní soupravy vlaků EuroCity mezi Českém a Rakouskem.
ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.